Pierwsza propozycja to dżem z dyni i pomarańczy. Aby przygotować cztery małe słoiki tego przepysznego smakołyku, będziesz potrzebować pół małej dyni (powinna mieć ona ok. 800 gramów przed obraniem), pół szklanki białego cukru, dwie średniej wielkości pomarańcze oraz pół cytryny.
Zacznij od obrania dyni oraz wydrążenia nasion. Następnie warzywo pokrój w średniej wielkości kostkę oraz wyłóż na patelnię (jeśli nie masz dużej patelni, dobrze sprawdzi się także garnek). Kolejny krok to wyciśnięcie soku z pomarańczy oraz cytryny. Dodaj go do garnka lub patelni, a następnie całość gotuj przez ok. 25 minut aż do momentu, kiedy dynia stanie się miękka. W międzyczasie sprawdzaj, czy dżem dobrze się gotuje. Jeśli w przetworze znajduje się zbyt mało wody (co jest możliwe, jeśli cytrusy nie były wystarczająco soczyste), wówczas dolej płynu według uznania.
Po ugotowaniu dżemu, zmiksuj całą zawartość garnka lub patelni. Następnie dodaj cukier i całość dokładnie wymieszaj. Ponownie wstaw na niewielki gaz na 15 minut, od czasu do czasu mieszając i gotowe!
Druga bardzo smaczna propozycja to dżem z dyni i jabłek. Jego przygotowanie jest bardzo podobne do powyższego przepisu. Aby zrobić cztery słoiczki, będziesz potrzebować pół małej dyni (ok. 800 gramów przed obieraniem), pół kilograma jabłek, pół szklanki cukru, sok z połowy cytryny oraz pół szklanki wody. Możesz także wykonać przepis w podwójnej porcji.
Obierz dynię i jabłka, pokrój w średniej wielkości kostkę, umieść na patelni lub w garnku, zalej sokiem z cytryny oraz wodą, a następnie całość gotuj przez ok. 25 minut. Tak przygotowaną miksturę zblenduj i wymieszaj z cukrem. Ostatni krok to 15-minutowe gotowanie dżemu na niewielkim ogniu i pyszny przysmak gotowy!
Przetwory z dyni na zimę zazwyczaj przechowuje się w słoikach. Choć można je również zamrozić, to nie smakują potem aż tak dobrze, a ich wykorzystywanie w codziennej diecie jest nieco trudniejsze. Znacznie lepiej jest więc przygotować kilka słoików i dokładnie wyparzyć je wrzątkiem. Kolejny krok to doprowadzenie dżemu do wrzenia. Następnie wlewamy przetwory z dyni do słoików, mocno zakręcamy oraz układamy je do góry dnem, dzięki czemu zakrętka lepiej złapie.
Tak przygotowany dżem można przechowywać nawet kilka lat. Dobrze wiec jest opisać każdy słoiczek i umieścić na nim informację, co dokładnie znajduje się w środku oraz kiedy zostało przygotowane.
Dżem z dyni jest na tyle uniwersalnym przysmakiem, że sprawdzi się zarówno jako przekąska, jak i na śniadanie, obiad oraz kolację. W standardowej wersji umieszcza się go na chlebie lub bułce razem z masłem (świetnie sprawdzi się również wegańska wersja nabiału). Tak przygotowana kanapka będzie świetnym dodatkiem do codziennej diety.
Ponadto, dżem z dyni na zimę będzie także doskonale pasował do koktajli, smoothie czy jako samodzielna przekąska. Świetnie uzupełni ciasto drożdżowe, jeśli zdecydujesz się je upiec w któryś chłodny wieczór. Kolejna propozycja to danie wytrawne. Łyżeczka aromatycznego dżemu bardzo dobrze skomponuje się z pieczenią z sosem i przełamie jej smak (również w wegańskiej opcji tego dania).