Kalmary, czyli inaczej kałamarnice, zaliczane są do głowonogów. Występują we wszystkich oceanach i morzach, a najpopularniejsze są w krajach śródziemnomorskich. Spośród ich dziesięciu nóg, dwie są dłuższe niż pozostałe. Mają ciało pokryte chitynowym pancerzem. Nie są dużymi zwierzętami - osiągają długość około 40 cm przy wadze 1,5 kg.
Na pewno zastanawia Was, jak smażyć mrożone kalmary w panierce. Najważniejszą zasadą jest pilnowanie czasu smażenia. Musi to trwać krótko, a olej powinien być naprawdę dobrze rozgrzany. Przeciąganie procesu smażenia spowoduje, że kalmary smażone staną się gumowe, a z tym już nic nie da się zrobić. Po rozmrożeniu wystarczą jedna lub dwie minuty, aby krążki obtoczone w panierce dobrze się usmażyły. Nie można wrzucać ich za dużo na patelnię, do garnka lub do frytkownicy, ponieważ zwiększa to ryzyko efektu gumowych owoców morza.
Owoce morza mają to do siebie, że znakomicie spisują się same lub jako element dania. Pyszna przekąska, jaką są kalmary smażone, sprawi, że goście nabiorą apetytu na dalsze części posiłku. To również wspaniały składnik risotto, paelli, dodatek do makaronu lub dań kuchni azjatyckiej. Te owoce morza uchodzą za afrodyzjak, dzięki wysokiej zawartości cynku, który jest nazywany pierwiastkiem miłości. Warto wykorzystać przepis na smażone kalmary podczas planowania romantycznej kolacji. Ich przygotowanie należy rozpocząć od rozmrożenia, oczyszczenia, wysuszenia i pokrojenia w paski. Następnie musimy zrobić panierkę - w miseczce mieszamy mąkę, chili i sól. Rozgrzewamy olej w garnku- 3/4 wysokości powinno wystarczyć. Potem moczymy kalmary w białku jaja i obtaczamy w panierce. Smażymy przez 1-2 minuty do czasu osiągnięcia złotego koloru. Pamiętajmy, aby nie wkładać za dużych partii do garnka, żeby temperatura oleju nie spadła. Usmażone owoce morza wyciągamy na ręcznik papierowy. Podajemy je z frytkami i sosem aioli.
Główną zaletą kalmarów jest duża zawartość białka i kwasów wielonienasyconych Omega-3, które są ważne w pracy układu nerwowego. Dodatkowo bilans tych kwasów jest korzystniejszy u kalmarów niż u innych owoców morza, dzięki czemu przyczyniają się one do poprawy tętna spoczynkowego czy zmniejszają agregację płytek krwi. Obecna w kalmarach witamina B3 poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Fluor dba o zdrowe kości i zęby, reminalizując szkliwo i zapobiegając rozwojowi szkodliwych bakterii. Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jak widać- kalmary to samo zdrowie. Dostarczają one składników, których ze świecą szukać w innych produktach spożywczych.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy wam tajniki tego, jak przygotować kalmary smażone. To owoce morza, które swoją oryginalnością na pewno zachwycą niejednego smakosza. Na szczęście ich obróbka nie jest trudna i powinna sobie z tym poradzić nawet mało doświadczona osoba. Kałamarnice to bardzo wdzięczny produkt, który jest niezwykłym etapem podróży kulinarnych.