Przepyszny sok z buraka przyrządzisz zaledwie z trzech składników. Główną rolę będzie odgrywał tytułowy burak ćwikłowy. Aby zrobić ok. 800 ml napoju, przygotuj jeden kilogram tego warzywa. Powinny być one świeże i posiadać cienką skórkę, ponieważ stare buraki nie tylko mają mało soku, ale także cierpki posmak. Do wykonania napoju potrzebne będą także marchewki. Wybierz dwie średniej wielkości. Również w ich przypadku zadbaj o to, aby były młode i jędrne. Ostatni składnik to jabłka. Te z kolei powinny być twarde i o słodko-kwaśnym posmaku, ponieważ takie najlepiej będą się komponować z burakiem.
Przepis na sok z buraka jest bardzo posty, dlatego z pewnością poradzi sobie z nim nawet początkujący kucharz. Wystarczy umyć oraz dokładnie obrać warzywa i owoce, a następnie pokroić je na niewielkie kawałki. Następnie tak przygotowanego buraka, jabłko i marchew włóż sokowirówki. Powstały w ten sposób sok, przelej do dzbanka. Na górze zbierze się wówczas pianka, którą normalnie można pić z napojem. Jeśli jednak nie jesteś jej fanem(-ką), wówczas przelej płyn przez sitko do kolejnego dzbanka. Tak przygotowany sok najlepiej smakuje spożywany od razu, ale z powodzeniem możesz go także przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Powyższa metoda na przygotowanie przepysznego napoju to niejedyny sposób na to warzywo. Przepisy na sok z buraka mogą mieć także inną odsłonę. Przykład? Wykorzystanie kiszonego buraka do stworzenia soku o lekko kwaskowatym posmaku. Jak go zrobić? Będziesz potrzebować jednego dużego buraka, czosnek, liście laurowe, ziele angielskie, sól, wodę oraz litrowy słoik.
Aby zrobić domowy sok z buraka kiszonego, dokładnie umyj warzywo, obierz, a następnie pokrój na niewielkie kawałki. Na dno litrowego słoika wrzuć dwa liście laurowe, trzy kulki ziela angielskiego, ząbek czosnku i ćwierć łyżeczki soli. Ułóż na nich wcześniej przygotowanego buraka i całość zalej wodą. Na wierzchu możesz także umieścić coś ciężkiego (np. mały słoiczek wypełniony wodą), aby warzywa nie wypływały. Tak przygotowaną miksturę odłóż w ciemne, chłodne miejsce i odczekaj tydzień. Po siedmiu dniach możesz cieszyć się pysznym, kwaskowatym napojem, który doskonale smakuje lekko rozcieńczony wodą.
Domowy sok z buraka najlepiej pić wcześnie rano. Niewielka szklanka tego odżywczego napoju doskonale nastroi Cię na resztę dnia i pobudzi Twoje kubki smakowe przed śniadaniem. Jeśli masz ochotę, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spożywać go nawet kilka razy dziennie. Tak zaleca się szczególnie, jeśli stworzysz sok z buraka na zimę, ponieważ to pozwoli czerpać z niego jeszcze więcej korzyści.
Domowy sok z buraka czerwonego świetnie smakuje solo. Niektórzy decydują się także dodać do niego szklankę wody - dzięki temu nie jest aż tak bardzo intensywny, a jednocześnie bardzo aromatyczny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ten przepyszny sok wypić do posiłku. Poranne kanapki z awokado, sałatą i pomidorem doskonale skomponują się ze smakiem buraka.