Trzeba przyznać, że Włosi to prawdziwi artyści w przygotowywaniu dań na bazie makaronu i dojrzałych pomidorów. Wśród licznych potraw niewątpliwie wyróżnia się spaghetti po bolońsku, czyli z dodatkiem gęstego sosu, pełnego mielonego mięsa, włoszczyzny, czerwonego wina i oliwy. Choć głównym składnikiem potrawy jest wołowina czy wieprzowina, z powodzeniem można je zastąpić roślinnym odpowiednikiem lub soczewicą i przygotować dokładnie w taki sam sposób jak tradycyjne spaghetti bolognese. Gotowy sos podajemy z makaronem ugotowanym al dente, czyli lekko twardym, ale nie surowym. Całą potrawę skrapia się wysokiej jakości oliwą i posypuje drobno tartym parmezanem lub pecorino.
Ten biały sos pochodzi z okolic Rzymu i został wynaleziony podczas II wojny światowej przez żołnierzy, którzy dodawali do makaronu wydzielane im racje żywnościowe. W oryginalnej wersji podstawą sosu jest boczek, sery, żółtka jaj, oliwa i przyprawy. Aby danie miało kremową konsystencję, ważna jest kolejność dodawania poszczególnych składników. Najpierw na patelni smaży się mięso, następnie dodaje ugotowany wcześniej makaron, wszystko zalewa sosem z pozostałych składników i chwilę podgrzewa, ciągle mieszając. Idealnym zamiennikiem mięsa w wersji wegetariańskiej są pieczarki z czosnkiem, ciecierzyca lub chrupiący boczek roślinny.
Mocną stroną kuchni włoskiej jest prostota wykonania i użycie jak najmniejszej liczby składników. Dlatego też jeśli nie masz wiele czasu na przygotowanie smacznego i efektownego dania, zrób spaghetti z dodatkiem zielonego pesto. Można je przygotować samemu z prażonych orzeszków pinii, bazylii, tartego parmezanu, soku cytrynowego i oliwy, lub użyć gotowego – ze słoiczka. Ugotowany i odcedzony makaron zmieszaj w garnku z pesto, a następnie dopraw solą lub pieprzem. Przełożone na talerz danie udekoruj garścią orzeszków pinii, grzankami, tartym serem oraz listkami bazylii.
Spaghetti z gruszką, rukolą i serem pleśniowym to potrawa, której naprawdę trudno się oprzeć. Słodycz dojrzałego owocu w połączeniu z pikantną sałatą i ostrym serem potrafi zachwycić nawet najbardziej wybrednego smakosza. Smaku potrawie dodają obsmażony na oliwie seler naciowy, garść świeżo posiekanej bazylii i pyszny sos serowy. Twardawe, lecz słodkie gruszki można połączyć także z innym wyśmienitym sosem przygotowanym z kremówki, gorgonzoli, listków szałwii i czosnku. Pachnące Włochami danie podawaj z odrobiną tartego parmezanu i grubo posiekanymi orzechami włoskimi.
A może masz ochotę na potrawę z bakłażanem i pomidorami? To pyszne danie należy do tradycyjnej kuchni sycylijskiej, słynącej z gęstych, zawiesistych sosów oraz aromatycznych warzyw duszonych na miejscowej oliwie. Przyrządzenie dania zajmuje niespełna pół godziny, wraz z obsmażeniem bakłażana i ugotowaniem makaronu (może być dowolnej grubości). Pokrojone w drobną kostkę warzywo idealnie komponuje się z sosem pomidorowym, świeżą bazylią i drobno tartym parmezanem. Sycący, wegetariański makaron w wersji sycylijskiej należy podawać, kiedy jest gorący, a znajdujący się na wierzchu ser właśnie zaczyna topnieć. Smacznego!