Słodkie i soczyste truskawki są bardzo wdzięcznym materiałem na przetwory. Można z nich przyrządzić wyśmienite dżemy, musy, konfitury, soki czy kompoty. Umyte, wysuszone i pozbawione szypułek mogą zostać zamrożone w specjalnych woreczkach lub pojemnikach, a potem, np. w środku zimy, wykorzystane jako składnik aromatycznych ciast czy deserów. Z dojrzałych owoców można także przyrządzić frużelinę, fantastycznie smakującą z naleśnikami lub świeżo upieczonymi placuszkami kukurydzianymi. Dzięki dodatkowi mąki ziemniaczanej truskawki z powstałym sokiem nabiorą konsystencji zbliżonej do kisielu. Aby frużelina nie straciła intensywnie czerwonego koloru, warto podczas gotowania dodać trochę soku cytrynowego. Powstałą masę wystarczy przełożyć do wyparzonych słoiczków i dokładnie zakręcić.
Maliny, jeżyny czy jagody to smaczne i pełne cennych witamin owoce sezonowe. Niestety są bardzo nietrwałe, dlatego też, aby zachować ich wyjątkowy smak i aromat na dłużej, najlepiej zrobić z nich przetwory, którymi będziemy się mogli cieszyć aż do nadejścia następnego lata. Z owoców warto przyrządzić konfitury, dżemy i klarowne soki, które będzie można dodać zimą do wody lub herbaty. Pachnące lasem jagody można przesypać do niewielkich słoików, zalać gorącym syropem na bazie cukru, zakręcić i pasteryzować przez około 10 minut. Dzięki temu prostemu zabiegowi otrzymamy niezwykle aromatyczny dodatek do deserów, naleśników czy napojów. Podczas przygotowywania zimowych zapasów należy pamiętać, że czas pasteryzacji liczy się dopiero od momentu zagotowania wody, w której ułożone są słoiki.
Dojrzałe, soczyste gruszki również są wyśmienitym składnikiem musów i dżemów, które można dodawać nie tylko do słodkich potraw, lecz także wytrawnych dań mięsnych. Wyśmienicie smakują gruszki marynowane w słodkiej zalewie octowej z dodatkiem aromatycznych przypraw takich jak goździki oraz cynamon. Jednak wciąż najpopularniejszym przetworem z tych przepysznych owoców jest kompot, przygotowywany z pokrojonych w ćwiartki gruszek. Jego subtelny aromat sprawia, że każdy domownik chętnie sięgnie po dokładkę słodkiego napoju podczas wspólnego obiadu.
Kompoty i konfitury z dojrzałych czereśni nie mają sobie równych. Te wyjątkowe owoce doskonale smakują zarówno zaraz po zerwaniu z drzewa, jak i w formie przetworów. Pasjonaci tych niewielkich, soczystych owoców, oprócz standardowych przetworów, powinni zaopatrzyć swoją spiżarnię w pyszne czereśnie karmelizowane w cukrze. Do przygotowania wyśmienitego dodatku do słodkich i wytrawnych dań wystarczy zaledwie cukier oraz wyszorowana cytryna, nadająca owocom nieco aromatu i kwaskowości. Umyte i wydrylowane czereśnie dwukrotnie smaży się na patelni z resztą składników na tyle długo, by wypuszczony sok zgęstniał, lecz owoce się nie rozpadły. Jeszcze gorące czereśnie w tężejącym syropie wystarczy przełożyć do słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić ustawione do góry dnem, aż do całkowitego wystygnięcia.