No pokaźną ilość winogron w sklepach możemy liczyć przede wszystkim w sierpniu i na początku września. To idealny moment, aby przygotować zapas soku z winogron, z którego później będziemy korzystać przez całą zimę, a nawet do następnego sezonu. W naszych domach najczęściej wytwarzamy sok z winogron ciemnych lub sok z winogron ogrodowych, gdyż to właśnie te odmiany zapewniają najwspanialszą esencję smaku.
Jak zrobić sok z winogron ciemnych lub ogrodowych? To bardzo proste. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jak duże zapasy na zimę chcemy zrobić. Z jednego kilograma winogron zazwyczaj jesteśmy w stanie uzyskać prawie litr soku. Winogrona należy dokładnie umyć, a następnie oderwać od szypułek. Później wyciskamy owoce (najlepiej sprawdzi się tutaj wyciskarka, ale można użyć także sokowirówki), a uzyskany w ten sposób sok gotujemy przez około 10 minut na zmniejszonym ogniu.
Następnie przelewamy go do wyparzonych wcześniej butelek lub słoików, a te z kolei umieszczamy w garnku z gotującą się wodą na 30 minut. W ten sposób przeprowadzimy proces pasteryzacji, a przetwory będą nam służyły przez całą zimę, o ile zrobimy odpowiednio duże zapasy. Niektórzy, aby wzbogacić smak soku, dodają do niego cukru, jednak nie jest to konieczne, zwłaszcza jeśli wybierzemy winogrona w dobrym gatunku.
Latem i jesienią możemy przygotować także sok z winogron bez gotowania. Co prawda nie możemy zachować go na zimę, ale sprawdzi się jako alternatywa dla kompotu czy orzeźwiający napój w sezonie. Sok z ciemnych i jasnych winogron otrzymamy po oderwaniu ich od szypułek i starannym wyciśnięciu. Nadaje się od razu do picia, ale wcześniej możemy schłodzić go w lodówce.
Przetwory z winogron mogą nam także służyć jako dodatek do kanapek i deserów zimą. Dobrym wyborem będzie dżem z winogron ciemnych, ogrodowych lub jasnych oraz konfitura z winogron. Umyte i oddzielone od szypułek winogrona należy umieścić na dnie dużego garnka i obficie posypać cukrem, pozostawiając je w lodówce, aby wypuściły sok. Następnie przygotowując dżem z winogron, garnek należy postawić na wolnym ogniu i doprowadzić jego zawartość do wrzenia, regularnie ją mieszając. Po rozpuszczeniu cukru dżem z winogron gotujemy jeszcze przez 10 minut. Owoce powinny zacząć się rozpadać.
Jak usunąć pestki z winogron? Uzyskaną w ten sposób mieszankę wystarczy przetrzeć przez sito, dzięki czemu pozbędziemy się pestek i skórek. Później gotujemy ją na małym ogniu, dopóki nie zgęstnieje. Aby zapasteryzować dżem z winogron, należy umieścić słoiki z dżemem w garnku z wrzącą wodą na kilkadziesiąt minut. Dżem z winogron ogrodowych, czarnych lub białych możemy dodatkowo wzbogacić o przyprawy. Niektórzy ograniczają się do soku z cytryny, inni wolą egzotyczne kombinacje, na przykład z cynamonem i kardamonem. Ulubiony smak będzie w ten sposób towarzyszył przez całą zimę.