Sok z wiśni doskonale nadaje się jako dodatek do herbaty. Latem można wykorzystać świeże owoce, natomiast zimą – mrożone. Gdy tylko przychodzi sezon na wiśnie, warto kupić ich więcej, a następnie zamrozić. Jak zrobić sok z wiśni? To bardzo proste! Wystarczy jedynie rozmrozić wiśnie, wydrylować i rozdrobnić blenderem. Można pominąć drylowanie owoców, jednak bez pestek szybciej i łatwiej puszczą sok. Następnie dodajemy do nich cukier, sok z cytryny i opcjonalnie cynamon. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na około godzinę. Po tym czasie sok z wiśni podgrzewamy, aż owoce zmiękną. Należy pamiętać, aby mieszać je co parę minut, żeby się nie przypaliły. Gdy wiśnie będą już miękkie, przecieramy je przez sito do momentu uzyskania mętnego soku – wtedy można go dodatkowo dosłodzić. Sok z wiśni doprowadzamy do wrzenia, a następnie wlewamy do butelek lub słoików. Warto pamiętać, aby naczynie wypełnić niemal do pełna, natychmiast zakręcić i przykryć ręcznikiem. Dzięki temu sok z wiśni zostanie trwale zamknięty. Można oczywiście nie zlewać soku do pełna, jednak wtedy konieczna będzie pasteryzacja.
Przygotowanie syropu z wiśni odbywa się prawie tak samo jak soku, jednak istnieje tu jedna podstawowa różnica. Przygotowując syrop z wiśni, należy połączyć owoce i cukier w proporcjach 1:1. Do syropu z wiśni można również dodać sok z cytryny. Podobnie jak w przypadku soku z wiśni, syrop należy zapasteryzować. W tym celu lepiej sprawdzi się słoik niż butelka. W pierwszej kolejności garnek wykładamy ściereczką, układamy słoiczki tak, żeby się nie stykały. Zalewamy letnią wodą do wysokości około 3/4 słoika. Gdy tylko woda zacznie się delikatnie poruszać, zmniejszamy temperaturę i pasteryzujemy około 15 minut w przypadku małych słoiczków lub 30 minut, jeżeli posiadamy duże słoiki. Należy pamiętać, że woda nie powinna się gotować. Następnie słoiczki układamy do góry dnem i pozostawiamy do wystygnięcia. Tak przygotowany syrop z wiśni można przechowywać nawet latami!
W obydwu przepisach należy wykorzystać oczywiście wiśnie oraz cukier. Tego drugiego składnika nie można niczym zastąpić, ponieważ konserwuje przetwory. Zarówno konfitury, jak i dżem z wiśni można przygotować na kilka sposobów. W przypadku konfitury należy zasypać wydrylowane wiśnie cukrem i pozostawić na całą noc. Następnego dnia przygotowujemy syrop, gotując dodatkową porcję cukru z wodą. Gdy tylko zacznie się pienić, wlewamy syrop do wrzątku i dodajemy wiśnie. Całość gotujemy na wolnym ogniu przez około półtorej godziny. Po tym czasie zamykamy konfiturę w słoiczku. Jak z kolei zrobić dżem z wiśni? Powinien mieć gęstszą konsystencję, dlatego w tym celu wykorzystamy cukier żelujący. Wystarczy tylko zasypać nim wiśnie, gotować przez około 3 minuty i przełożyć do wyparzonych i suchych słoiczków. Dżem z wiśni będzie gotowy do spożycia następnego dnia. Możemy również go odstawić do spiżarki lub piwnicy i zajadać się nim zimową porą.
Przetwory z wiśni możemy wykorzystać w wielu różnych przepisach, np. na ciasta. Do wypieków najlepiej sprawdzą się oczywiście dżem i konfitura wiśniowa. Doskonałym pomysłem jest również rolada z Galaretką wiśniowy smak WINIARY oraz syropem z wiśni. Możliwości jest mnóstwo, bo te smaczne owoce pasują do większości deserów.