Anyż gwiazdkowy, zwany również anyżem gwiaździstym, przypomina piękne małe gwiazdki, dlatego jest często używany w celach dekoracyjnych. Anyżu gwiaździstego nie należy mylić z anyżem, czyli niewielkimi szarozielonymi nasionkami wykorzystywanymi przeważnie w cukiernictwie. Smak anyżu gwiazdkowego jest charakterystyczny dla kuchni azjatyckiej, jednak szybko zdobył uznanie także wśród europejskich smakoszy.
Dodajemy go do mięs, drobiu, gotowanych jarzyn, dżemów, deserów świątecznych i oczywiście tradycyjnego kompotu z suszu. Całe gwiazdki doskonale komponują się z cynamonem, goździkami, imbirem, koprem i pieprzem.
Gałka muszkatołowa to niezwykle aromatyczna przyprawa, która występuje przeważnie w sproszkowanej formie. Dodaje się ją do pasztetów, kiełbas i różnego rodzaju mięs. Znakomicie dopełnia smak niektórych warzyw, na przykład szpinaku, kapusty i fasoli. Jest również obowiązkowym elementem tradycyjnego świątecznego ciasta, czyli piernika.
Można nią również aromatyzować wigilijne kompoty. Świetnie komponuje się z kardamonem, goździkami, cynamonem, kolendrą i czarnym pieprzem. Jednym z efektownych dań, do którego dodajemy gałkę muszkatołową są zielone pierogi ze szpinakiem.
Aromat goździków jest jednoznacznie kojarzony ze świętami Bożego Narodzenia. Mają one słodką, ciepłą i korzenną nutę. Doskonale komponują się z sosami mięsnymi i owocowymi, grzybami i śledziami. Goździki dodaje się również do marynowanej wieprzowiny, baraniny i dziczyzny.
Całe goździki wsypuje się do kompotów, a w formie sproszkowanej – do farszu pasztecików, pasztetów czy potraw rybnych. Są również nieodłącznym składnikiem świątecznych ciast i ciasteczek. Goździki, obok ziela angielskiego i liści laurowych, dodaje się także do tradycyjnych świątecznych dań. Barszcz czerwony z uszkami i karp po żydowsku to tylko niektóre z nich.
Cynamon jest obowiązkowym elementem mieszanek korzennych, dodawanych na przykład do świątecznego piernika. Aromatyczne kawałki cynamonu można wkładać do kawy i różnego rodzaju marynat. Natomiast po zmieleniu nabiera on jeszcze większej ostrości. Cynamon kojarzony jest głównie ze słodkimi wypiekami. Z dodatkiem tej przyprawy przyrządzimy pyszne ciasto cynamonowe z jabłkami oraz sernik cynamonowy.
Nie tylko cynamon jest doskonałym składnikiem bożonarodzeniowych ciast. Warto zaopatrzyć się również w wanilię, która podkreśli smak słodkich pierniczków czy takiego ciasta jak szarlotka królewska. Cynamon jest polecany nie tylko do słodkich ciast i ciasteczek, lecz także do farszu, bitek, kotletów, marchwi, cukinii i dyni. W daniach wytrawnych przeważnie łączy się go z gałką muszkatołową, pieprzem i czosnkiem.
Nic tak nie rozgrzewa zimową porą jak aromatyczne przyprawy. Kurkuma nadaje potrawom pięknego ciemnożółtego koloru, ale również podkreśla smak mięs i zup. Ze względu na łagodny, korzenny smak, kurkumę wraz z imbirem, cynamonem i kardamonem można dodawać do ciast, kawy i herbaty. Mieszanka tych przypraw wigilijnych stanowi też doskonały dodatek do zup, dań mięsnych, potraw słodkich oraz rybnych. Dla przykładu śledzie w sosie musztardowym nie mogą obyć się bez kurkumy i curry!