Zupy na wodzie są zwykle bardzo proste do ugotowania. Ich niewątpliwą zaletą jest krótki czas przygotowania. Można bowiem pominąć (zwykle czasochłonny) etap gotowania wywaru z warzyw lub mięsa. Zupy na wodzie są lekkostrawne. Stanowią zatem doskonałe rozwiązanie dla osób z wrażliwym żołądkiem. Zasmakują one także najmłodszym. Poznaj nasze najnowsze propozycje na zupy na wodzie! ☺️
Przygotowana na wodzie, a jednak niezwykle sycąca: zupa z soczewicy i pieczonych batatów. Sięgnij po przepis tutaj!
A może by tak…domowa zupka chińska? Samodzielnie skomponuj wszystkie składniki! Naszą propozycję na zupę z kubka znajdziesz tutaj.
Kolejną zaletą zup przygotowanych na wodzie jest ich niska wartość kaloryczna. Miskę lub nawet dwie mogą zatem bez obaw zjeść wszyscy dbający o linię. Taka zupa to pożywna porcja warzyw bez dodatkowej porcji tłuszczu – idealna na lunch do pracy, lekki obiad czy kolację.
Masz buraki, jednak nie chcesz z nich przygotowywać barszczu? Sprawdź przepis na zdrowy i lekki krem z buraków. Sprawdź, jakie to proste tutaj.
Krem z dyni to nic więcej, jak upieczone i zmiksowane warzywa. Poznaj ich sekret tutaj.
Jeżeli natomiast chcemy, aby zupa była nieco bardziej kaloryczna, jest także kilka sposobów na podniesienie jej wartości energetycznej. Wystarczy dodać łyżkę śmietany, odrobinę sera, mleko kokosowe lub przygotować dodatki, w postaci klopsików, grzanek, chipsów lub paluchów. Na wodzie najczęściej przyrządzane są także zupy kremy, których gęsta konsystencja sprawia, że są one niezwykle sycące.
Zupa krem z cieciorki zyskuje na smaku, aromacie oraz wartości kalorycznej, kiedy dodasz do niego odrobinę koziego sera. Listę składników znajdziesz tutaj.
Krem z pieczonej papryki i bakłażana z płatkami parmezanu – przepis.
Do kremu z brokułów dodaj groszek ptysiowy, a zupa stanie się bardziej treściwa. Przepis znajdziesz tutaj.
Skoro to właśnie woda jest podstawowym składnikiem gotowania, istotne, aby była dobrej jakości. Większość z nas używać będzie po prostu wody z kranu, która w Polsce w większości miast i regionów jest bezpieczna, wolna od zanieczyszczeń i bakterii. Niektórym może jednak nie odpowiadać metaliczny posmak kranówki. Wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie użycie wody filtrowanej lub źródlanej. W procesie filtrowania usuwane są składniki, które wpływają na nieprzyjemny smak lub zapach wody, co w efekcie przekłada się na smak potrawy.
Jeśli warzywa ugotujemy w wodzie, która wcześniej została przefiltrowana, zmiękną one szybciej. Zupy również powinna być jeszcze smaczniejsza.
Zupa szczawiowa z młodego szczawiu przyrządzona została na wodzie, jednak z dodatkiem tłustszego mleka kokosowego. Pełna lista składników i sposób wykonania: tutaj.
Autor: Ania