Większość kresów wschodnich znajduje się dziś poza terenem Polski, jednak tradycyjna kuchnia kresowa to jeden z powodów, dla których nigdy o nich nie zapomnimy. Potrawy wywodzące się z tej części ziem polskich odznaczają się między innymi szerokim zastosowaniem ziemniaków, na przykład w formie babki ziemniaczanej, kiszki i placków. Do dziś dobrze znane w całym kraju pozostają ruskie pierogi, niestety większość z nas zapomniała o rarytasach, takich jak zupa z raków.
Kuchnia góralska z pewnością należy do najbardziej charakterystycznych kuchni regionalnych. Z jednej strony charakteryzuje się stosunkowo prostym doborem składników, z drugiej wyjątkowym smakiem. Kuchnia góralska to przede wszystkim sery, zwłaszcza oscypek, który chętnie spożywamy także w formie pieczonej. W podhalańskiej sztuce kulinarnej na dobre zagościła także kwaśnica – pyszna zupa na bazie mięsa i kiszonej kapusty.
Tradycyjna kuchnia mazowiecka charakteryzuje się powszechnym zastosowaniem produktów pochodzących z lasu. Wśród dań mięsnych króluje między innymi dziczyzna. Popularnymi dodatkami kulinarnymi są miód, jagody i grzyby. Ważną rolę odgrywają również ziemniaki. Tradycyjnym mazowieckim ciastem jest wuzetka.
Tradycyjna kuchnia śląska przez lata kształtowała się między innymi pod wpływem sąsiadów – Czechów i Niemców. Każdy z nas doskonale zna kluski śląskie. Ponadto w regionie niezwykle popularne są zupy – żur, grochówka, rosół i ogórkowa. Lokalny rarytas stanowią dania z królika.
Z kolei kuchnia Wielkopolska jest prawdziwym królestwem ziemniaków i kapusty. Czego warto spróbować, przebywając w regionie? Z pewnością kapusty z grzybami i grochem, placków ziemniaczanych i gzika, czyli twarogu wymieszanego najczęściej ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Pyry z gzikiem stanowią prawdziwy lokalny hit, ponieważ gzik najczęściej podaje się właśnie z ziemniakami.
Na Pomorzu największe dobra kulinarne stanowią oczywiście ryby, dlatego kuchnia pomorska czerpie z nich pełnymi garściami. Popularne flądry i śledzie były najczęściej podawane w towarzystwie ziemniaków. Najpopularniejszym deserem w tym regionie jest ciasto drożdżowe, a unikatowym przysmakiem zupa z żółtej brukwi. Do kuchni pomorskiej zaliczana jest także kuchnia kaszubska, gdzie podobnie jak na Podlasiu popularnością cieszy się babka ziemniaczana.
Klasyczna kuchnia Warmii i Mazur dobrze odzwierciedla historię tego regionu poprzez wpływy niemieckie. Lokalnym przysmakiem są oczywiście ryby słodkowodne, zwłaszcza w formie wędzonej. Oprócz tego wędzi się tu także słoninę i boczek. Jednym z lokalnych specjałów jest miód pitny.
Kuchnia galicyjska to kolejny przykład wpływu sąsiednich narodów na tradycję kulinarną – w tym przypadku między innymi Węgrów, Ukraińców i Austriaków oraz tutejszych Żydów. Przez lata popularnością cieszyła się na przykład golonka podawana z piwem oraz gulasz. Z Galicji wywodzi się także kutia przygotowywana na Wigilię. Jako deser obok obwarzanek spożywało się sernik wiedeński.
Bogactwo polskiej kuchni regionalnej jest oczywiście znacznie większe. Oprócz przytoczonych już części kraju możemy wymieniać kolejne regiony i subregiony, które posiadają charakterystyczne lokalne potrawy. Należy do tej grupy między innymi kuchnia lubelska, kuchnia małopolska, kuchnia kujawska, kuchnia Pojezierza Pomorskiego, kuchnia kurpiowska czy kuchnia kujawska. W każdej z nich znajdziemy niezwykłe przepisy!