Podstawowym produktem, który z powodzeniem zastąpi nam mięso, jest dobrze znane tofu. Jego głównym składnikiem są ziarna soi, natomiast powszechnie wykorzystuje się je do przygotowania kotletów sojowych. Podajemy je podobnie, jak kotlety z mięsa - z ziemniakami bądź innym dodatkiem skrobiowym oraz dużą ilością warzyw, na przykład pod postacią surówek. Z tofu można też zrobić szaszłyki, zamarynować je lub uwędzić. Ma neutralny smak, dlatego efekt końcowy zawsze zależy od tego, jakie przyprawy czy zioła do niego dodamy. Wybierając zamienniki mięsa, warto zdecydować się właśnie na tofu oraz tempeh. Drugi z wymienionych jest fermentowanym produktem soi, który swoją konsystencją przypomina mięso ryby. W sklepach kupimy tempeh naturalny, smażony, wędzony, marynowany oraz mrożony. Jak wykorzystać go w kuchni? Tempeh możemy:
Soczewica dostępna jest w wielu odmianach, które można odróżnić poprzez barwę. W sklepach można kupić soczewicę:
Gotuje się ją stosunkowo krótko, natomiast jest bardzo sycąca. Z powodzeniem zastąpi mięso nie tylko w codziennej diecie, lecz również sprawdzi się przy przygotowywaniu przekąsek na przyjęcie. Z soczewicy można zrobić kotlety, którymi wypełnimy bułki hamburgerowe. Dodajmy do nich świeże warzywa, całość skropmy odrobiną Sosu Burgerowego WINIARY i smaczny poczęstunek, który podajemy na ciepło, gotowy!
Roślinne zamienniki mięsa to też warzywa strączkowe. Ich ogromną zaletą jest to, że można przygotować je na wiele sposobów. Serwowane w formie nieprzetworzonej, najczęściej podajemy z masłem bądź innym tłuszczem. Niemniej jednak można je również wykorzystać jako:
Największy wybór roślin strączkowych mamy w sezonie letnim, gdy istnieje możliwość zakupu świeżych warzyw. Poza sezonem można natomiast posiłkować się mrożonkami.
Grzyby to doskonałe zamienniki mięsa, zwłaszcza w przypadku osób, które tęsknią za jego aromatem. Pozwalają wydobyć z dania mięsny smak, a dodatkowo ich struktura przypomina nieco mięso. Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku dań, takich jak:
W przypadku braku dostępu do świeżych grzybów, warto wybrać suszone, jednak trzeba pamiętać o ich uprzednim namoczeniu, tak aby były odpowiednio miękkie. Do wyboru mamy wiele rodzajów grzybów, które świetnie sprawdzają się w różnego typu daniach kuchni polskiej - od pieczarek, przez prawdziwki, na kurkach czy boczniakach kończąc.
Yuba to mniej znany, roślinny zamiennik mięsa. Wytwarzana jest z białka zbierającego się na powierzchni gotowanego mleka sojowego. Pochodzi z krajów dalekowschodnich, natomiast w Polsce najczęściej dostępna jest w formie suszonych płatków. Z tego też powodu doskonale sprawdza się jako dodatek do zup, sosów czy dań jednogarnkowych. Niektórzy wykorzystują ją również jako farsz do sajgonek, może bowiem zagęścić przygotowaną masę.