Tradycja ozdabiania bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z Niemiec i tamtejszej tradycji ewangelickiej oraz znana jest już od XVI wieku. Zwyczaj ubierania choinki powędrował z Niemiec do Francji, a następnie za sprawą brytyjskiej królowej Wiktorii, rozprzestrzenił się na pozostałe kraje Europy i Ameryki. Należy wspomnieć, że na ziemie polskie ozdabiane drzewka dotarły na przełomie XVIII i XIX wieku. Kościół katolicki tradycję tę jako symbol religijny uznał jednak dopiero w XVIII wieku – dotychczas było to postrzegane jako rytuał pogański.
Wraz z rozpowszechnianiem się zwyczaju dekorowania świątecznego drzewka, ewoluowały również wykorzystywane ozdoby. Pierwotnie były to najczęściej jabłka i dekoracje wykonane z papieru, a w XVII wieku pojawiły się choinkowe światełka w postaci świeczek, które później zastąpione zostały elektrycznymi lampkami. Ponadto drzewka ozdabiano również za pomocą smakołyków, takich jak między innymi ciastka, orzechy i pierniczki.
Zieleń bożonarodzeniowego drzewka jest symbolem nadziei i narodzin, a sama choinka symbolizuje życie i odrodzenie. Swoistą symbolikę przypisuje również różnego rodzaju choinkowym ozdobom – przykładowo łańcuch jest symbolem rodzinnych więzi, a światełka w pewnym sensie wskazują drogę i odstraszają złe moce. Nie należy zapominać o naturalnych ozdobach, które w przeszłości niezwykle często pojawiały się na świątecznych drzewkach. Jabłkom przypisuje się symbolizowanie zdrowia, natomiast orzechom – dobrobytu i siły.
Chociaż współcześnie próbuje się łączyć tradycję z nowoczesnością, elementy takie jak potrawy na Boże Narodzenie czy właśnie choinka pozostają niezmienne. Należy jednak zauważyć, że zwyczaje z nimi związane z czasem ewoluują i niekiedy są zastępowane przez nowe.
Biorąc pod uwagę świąteczne drzewko, zauważyć można przede wszystkim odejście od tradycji dekorowania go w wigilijny poranek – w wielu domach, choinki pojawiają się sporo wcześniej i nie przypisuje im się taki istotnej symboliki jak w przeszłości. Ponadto, bardzo mocno zmieniły się same ozdoby choinkowe i nierzadko można spotkać się z wykonywaniem ich własnoręcznie, co jest gwarancją unikalności i wyjątkowego charakteru dekoracji.