Pora na zbieranie soku z brzozy nie jest konkretnie określona- wszystko zależy od wiosennej pogody. Czasem jest to początek marca, czasem jego koniec, a czasem początek kwietnia. Temperatura na zewnątrz musi być wyższa niż 10 stopni Celsjusza. Wtedy drzewa pobierają wodę z ziemi, aby wytwarzać liście. Proces ten trwa od dwóch do trzech tygodni. Kiedy na gałęziach zaczynają pojawiać się listki, sok jest już nieprzejrzysty i nie należy go zbierać. Drzewo, z którego będziemy zbierać sok, musi być minimum kilkunastoletnie (jego pień musi być co najmniej wielkości naszego uda) i musi być oddalone od ruchliwych dróg, zakładów przemysłowych i innych miejsc wytwarzających zanieczyszczenia.
Istnieją trzy techniki zbierania soku z brzozy: poprzez nawiercenie otworu w pniu na wysokości około 100 centymetrów, nacięcie pnia siekierą na takiej samej wysokości i odłamanie lub odcięcie kawałka gałązki. Ostatnia metoda jest najmniej inwazyjna, jednak zbieramy wtedy najmniejsze ilości soku.
Świeżo zebrana oskoła ma lekko słodkawy posmak, aromatem zbliżony do winogron. Nie ma żadnego koloru, jest przezroczysta.
Należy pamiętać, że niewłaściwe przechowywanie zniszczy dobroczynne działanie soku. Świeżo zebraną oskołę możemy przechowywać w lodówce maksymalnie przez cztery dni. Dodanie odrobiny kwasku cytrynowego przedłuża czas przydatności do około dziesięciu dni. Oskołę zbieramy wiosną, jednak jej prozdrowotne właściwości przydają się najbardziej wtedy, kiedy robi się zimno. Pojawia się więc pytanie: jak zrobić sok z brzozy na zimę? Można go zapasteryzować tak samo, jak inne przetwory, jednak ten proces niszczy część dobroczynnych substancji. Najlepszym wyborem jest mrożenie- wtedy sok zachowuje 100% swoich cudownych właściwości.
Sok z brzozy ma przede wszystkim właściwości detoksykacyjne. Oznacza to, że pomaga usuwać toksyczne substancje z wątroby i nerek. Pomaga tym narządom odtruwać się i regenerować. Jest to niezwykłe działanie, ponieważ istnieje niewiele substancji naturalnych, które jednocześnie działają na dwa organy. Oskoła oprócz węglowodanów i kwasów organicznych zawiera również bogactwo pierwiastków i witamin, między innymi potas, wapń, fosfor, magnez, cynk, żelazo, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Wpływają one na układ odpornościowy, stawy i mięśnie.
Do właściwości soku z brzozy można też zaliczyć obniżanie cholesterolu. Wszystko to dzięki dobroczynnym saponinom. Regularne picie tego soku spowoduje również ulgę we wrzodach żołądka, reumatyzmie i bólach głowy. Doraźnie możemy stosować oskołę w kaszlu i zapaleniu oskrzeli. Substancje zawarte w soku wzmacniają również włosy i skórę, działając kojąco w łuszczycy i trądziku.
Wiemy, skąd wziąć sok z brzozy i jak wpływa na nasz organizm. Pozostaje tylko pytanie: jak często go pić i w jakiej dawce? Wskazane jest robić sobie kuracje, które trwają dwa lub trzy tygodnie. Wtedy należy pić 25-50 ml soku trzy razy dziennie. Warto wtedy odstawić wszelkie używki, wliczając w to również kawę czy herbatę. Przeciwwskazaniem do kuracji oskołą jest uczulenie na pyłki brzozy, niewydolność układu moczowego oraz obrzęki spowodowane niewydolnością układu krążeniowego.
Jeśli chcemy zachować zdrowie, należy korzystać z bogactwa natury. Czasem nawet nie wiemy, ile dobroczynnych roślin nas otacza i jak bardzo mogą pomóc naszemu zdrowiu. Warto brać przykład z naszych przodków i pić sok z brzozy, ponieważ ma on mnóstwo zalet, a jego wykonanie wcale nie jest takie trudne.