Sos aioli to jeden z sosów emulsyjnych, którym zajadano się już za czasów starożytnych. Odgrywał bardzo ważną rolę w tamtejszej kuchni. Przetrwał do czasów dzisiejszych, a teraz bardzo często podawany jest w restauracjach. Zdarza się jednak, że nie w takiej formie, jak powinien. Być może zamówiłeś(-aś) kiedyś sos aioli, a na Twoim talerzu pojawił się majonez z dodatkiem czosnku? Jeśli tak, zdecydowanie nie dostałeś(-aś) tego, co powinieneś(-aś). Prawdziwy sos aioli zawiera w swoim składzie także olej tłoczony na zimno, żółtka, sól i pieprz. Całość tworzy bardzo sztywną masę, która idealnie komponuje się z pieczywem, ziemniakami, mięsem czy jajkami na twardo.
Sekret przepysznego sosu aioli tkwi w dobrze dobranych składnikach. Do jego wykonania będziesz potrzebować 100 ml oleju tłoczonego na zimno lub oliwy, jednego żółtka jajka, czterech ząbków czosnku, soli oraz pieprzu. Pamiętaj, aby były to wysokojakościowe i świeże składniki. Z wyżej wymienionych proporcji przygotujesz cztery porcje.
Przygotowanie sosu aioli zacznij od obrania i zmiażdżenia czosnku. Utrzyj także żółtko, a następnie połącz je z wcześniej przygotowanym czosnkiem oraz solą. Tak powstałą masę przełóż do kielicha i zacznij ubijać mikserem, powoli dodając oliwę. Kontynuuj cały proces aż do uzyskania gęstego sosu o jednolitej konsystencji. Na koniec całość dopraw solą i białym pieprzem. Twój aioli sos jest gotowy do podania! Możesz także przechowywać go w lodówce przez kilka dni.
Powyższy przepis na sos aioli to klasyka, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować nieco bardziej rozbudowaną wersję tego smakołyku. W wielu książkach kucharskich możesz także znaleźć propozycję dołożenia soku z cytryny. Dodaje on całości delikatnie kwaskowatego posmaku, a jednocześnie sprawia, że konsystencja sosu aioli jest mniej zwarta. Ile soku z cytryny dodać? Wszystko zależy od Twoich preferencji. Na początku możesz spróbować dołożyć jedną łyżeczkę. Jeśli to będzie za mało, dodaj go nieco więcej - nawet cały sok uzyskany z wyciśnięcia połówki cytryny. Drugim składnikiem, który jeszcze rzadziej pojawia się w przepisach, jest musztarda. Jeśli jednak lubisz eksperymenty, spróbuj połączyć ją ze sosem aioli. Doda ona bardziej intensywnego smaku, a jednocześnie nieco wyciszy aromat czosnku. Ile musztardy wykorzystać do przygotowania sosu? W przypadku wyżej wymienionych proporcji doskonale sprawdzi się jedna łyżeczka musztardy. Dodaj ją przed wlaniem oliwy do kielicha miksera.
Sos aioli jest bardzo uniwersalnym dodatkiem, który świetnie nadaje się do wielu rodzajów dań. Przede wszystkim doskonale komponuje się z pieczywem jako przystawka. To jednak niejedyny sposób podania. Bardzo często nakłada się go na niewielką miseczkę i serwuje na tacy wśród pieczonych warzyw, frytek, owoców morza czy jajek na twardo. Śmiało możesz go także położyć przy swoim talerzu przy obiedzie. Będzie świetnie się komponował z pieczonym kurczakiem, smażonymi nuggetsami czy wołowiną. Czasami sos aioli pojawia się nawet w towarzystwie dań z ryżem czy makaronem, jednak dzieje się tak przeważnie tylko w krajach hiszpańskojęzycznych. Kto wie, być może Tobie również przypadnie do gustu taka wersja?