Sos holenderski (sos hollandaise) to kremowy, aksamitny i puszysty sos o wyraźnym oraz bogatym smaku. Stanowi on połączenie żółtek oraz masła. Ponadto dodaje się do niego cytrynę lub białe wino, a także sól, pieprz i świeże przyprawy. Jest świetnym uzupełnieniem różnorodnych potraw, zarówno tych wegetariańskich, jak i mięsnych.
To tradycyjny sos kuchni francuskiej, którego dzięki jajka po benedyktyńsku mają swój charakterystyczny, znakomity smak. Jego pierwotna nazwa, z której korzystali przez całe stulecia Francuzi to „Sauce Isigny”. Uległa ona zmianie podczas II wojny światowej, kiedy to rozpoczęto import masła z Holandii. Sos holenderski cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Niektórzy porównują go z majonezem, aczkolwiek jest on niego gęstszy i pikantniejszy.
Lista potrzebnych składników na klasyczny sos holenderski:
Holenderski sos należy podawać najlepiej od razu po jego przygotowaniu, kiedy jest jeszcze ciepły. Wtedy właśnie smakuje najlepiej. Można polać nim przygotowaną potrawę czy też podać w sosjerce. Co ważne, można go jeszcze doprawić do smaku, według swoich własnych upodobań. Warto dodać do niego estragon czy drobno posiekane liście trybuli. Po wzbogaceniu go bitą śmietaną otrzymamy sos muślinowy. Ponadto, sos holenderski stanowi bazę do sosu berneńskiego, choron czy maltańskiego.
Doskonale podkreśla smak sezonowych szparagów czy delikatnych ryb (gotowanych i pieczonych). Świetnie komponuje się też z młodymi warzywami, takimi jak kalafior, ziemniaki, fasolka szparagowa czy brokuły. Sos holenderski to także rewelacyjne wykończenie jajek po benedyktyńsku, a więc jajek gotowanych w koszulkach polanych tym właśnie sosem. To też dobry dodatek do krewetek, gotowanego homara, szynki, gotowanych czy grillowanych mięs.
Można go także zjeść ze zwykłą grzanką czy kanapkę, serwując sobie wyborne i ekskluzywne śniadanie. To też klasyczny dodatek do sałatki francuskiej czy też wielu innych sałatek, znanych też z kuchni polskiej. Sos holenderski może być alternatywą dla majonezu czy sosu tatarskiego, podawanych do jajek. To delikatny i wyborny sos, który nie nadaje się jednak do potraw mocno przyprawionych.