Zostało już wspomniane, że sos sriracha pochodzi z kuchni tajskiej. Jednak mało kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w Tajlandii faktycznie istnieje miasto o nazwie Si Racha, gdzie ten sos został wyprodukowany i wprowadzony do obiegu po raz pierwszy. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że mieszkańcy Tajlandii słyną z tego, że kochają pikantne dania z odrobiną kwasowości. Dokładnie w ten sposób smakuje słynny sos sriracha, który jest popularnym dodatkiem do ryżu, makaronów oraz innych dań. Obecnie sos sriracha jest produkowany na masową skalę, nie tylko w Azji, ale także w Ameryce i Europie. Warto jednak poświęcić chwilę we własnej kuchni, by ten sos przygotować i cieszyć się nim, bez dodatku żadnych konserwantów.
Jak zrobić sos sriracha? Wielu miłośników tajskiej kuchni może zadawać sobie to samo pytanie. Nie da się ukryć, że sos sriracha z marketu nigdy nie będzie smakował w ten sam sposób jak ten, który przyrządzany jest z naturalnych składników, we własnym zaciszu domowym. Okazuje się jednak, że sos sriracha - przepis na niego jest wyjątkowo prosty i szybki w przygotowaniu. Wystarczy odrobina cierpliwości!
Na samym początku będziemy musieli wybrać się na małe zakupy. Do przygotowania sosu sriracha potrzebujemy jednak prostych i podstawowych składników, które bez problemu dostaniemy w każdym markecie. Mowa tu o:
Podane powyżej proporcje pozwolą na wykonanie jednej butelki 0,5; lub słoika również 0,5 l sosu sriracha. Jeśli chcemy przygotować go w nieco większej lub mniejszej ilości to możemy proporcje składników odpowiednio modyfikować.
Jak zrobić sos sriracha? To proste. Zacznijmy od posiekania papryczek jalapeno - najlepiej w rękawiczkach. Następnie te kawałeczki dodajemy do miksera. Obieramy czosnek i również wrzucamy do kielicha miksera. Następnie dodajemy cukier, sól i wodę. Całość miksujemy i przelewamy do słoiczka. Czekamy 5 dni, aż sos sriracha zacznie fermentować. Po tym czasie przekładamy sos do blendera, dodajemy ocet winny i przecedzamy. Całość gotujemy na małym ogniu przez około 10 minut. W tym czasie sos powinien zgęstnieć, a my, po ostudzeniu, możemy ponownie przełożyć go do słoiczka.
Nie da się ukryć, że po przygotowaniu, warto sos podawać i się nim delektować. Jednak sos sriracha - do czego on pasuje? Otóż znajduje wiele zastosowań w kuchni. Możemy go podawać do ryżu, tajskiego makaronu z bambusem, a nawet do zwykłego chleba i fasoli. Bardzo popularne stały się także przepisy z dodatkiem sosu sriracha jako np. marynaty do mięsa wołowego lub drobiowego. Eksperymentujmy do momentu, aż znajdziemy idealne połączenie, które podbije nasze kubki smakowe.