Jeżeli rodzinna uczta świąteczna odbędzie się u ciebie i to właśnie ty planujesz przygotować dania, którymi poczęstujesz gości, sporządź na początek listę, biorąc pod uwagę liczbę uczestników. Usiądź wygodnie w fotelu i spisz wszystkie planowane potrawy, najlepiej w kolejności serwowania, gdyż wtedy będziesz miała lepsze rozeznanie, czy np. przystawek lub ciast nie jest zbyt wiele.
Gdy wypiszesz już wszystkie dania, które chcesz przyrządzić, wtedy przygotuj listę z potrzebnymi składnikami, uwzględniając przy tym ich ilość. W trakcie spisywania koniecznie przejrzyj zapasy w swojej kuchni. Prawdopodobnie sporo z potrzebnych produktów masz w szafkach lub spiżarni (np. bakalie, cukier wanilinowy, mąkę żytnią czy przyprawy), więc nie będziesz musiała ich kupować. W przypadku składników długoterminowych, trzymanych w kuchni, sprawdź, czy nie są przeterminowane.
Teraz możesz przygotować ostateczną listę zakupów wielkanocnych. Na jednej kartce spisz produkty, które możesz kupić nawet kilka tygodni przed świętami, takie jak: cukier, mąki, kakao, warzywa konserwowe do sałatek. Uwzględnij także akcesoria kuchenne, które będą ci potrzebne do przyrządzenia potraw, np. folię aluminiową, rękawy i papiery do pieczenia albo forma na babkę. Druga lista powinna zawierać produkty z krótkim terminem ważności (owoce, warzywa, mięso, pieczywo), ponieważ trzeba będzie je kupić dopiero tuż przed świąteczną ucztą.
Część świątecznych potraw można zacząć przygotowywać już na kilka dni przed Wielkanocą, dlatego też potrzebne do nich składniki kup nieco wcześniej. Na przykład większość ciast i spody do mazurka można upiec już w połowie przedświątecznego tygodnia, a zakwas potrzebuje około 7 dni, żeby nabrać charakterystycznego smaku i aromatu. Więc jeśli chcesz przygotować tradycyjny wielkanocny żur na domowym zakwasie, koniecznie zaopatrz się w mąkę żytnią typu 2000 oraz przyprawy (ziele angielskie, liście laurowe i świeży czosnek) nawet 10 dni przed rodzinnym przyjęciem.
A gdzie zrobisz świąteczne sprawunki? W dużych marketach, w których jest spory wybór i różnorodność towaru, kup produkty o dłuższej dacie przydatności do spożycia, jak mąki, warzywa w słoikach i konserwach, mleka UHT, wszelkie przyprawy czy akcesoria potrzebne do wypieku. Najświeższe owoce i warzywa znajdziesz na bazarku, na który warto się wybrać dopiero tuż przed świętami. Jaja, mięso, wędliny oraz białą kiełbasę kup u sprawdzonych i pewnych sprzedawców, ponieważ te produkty będą królować na wielkanocnym stole, dlatego muszą być świeże i najwyższej jakości. Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z przygotowaniem niektórych potraw, lub po prostu może ci nie wystarczyć czasu na ich przyrządzenie, zamów je w polecanym miejscu. Pamiętaj, że gotowe świąteczne pyszności (ciasta, pieczywo, wędliny) należy zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem.
Aby nie nagromadzić nadmiaru żywności, dokładnie rozplanuj zakupy, a zwłaszcza ilość produktów potrzebnych do przygotowania świątecznej uczty. Jeśli będziesz trzymać się listy, wówczas jest spora szansa, że nie kupisz zbyt wiele żywności, która później może się zmarnować.
A co zrobić z potrawami, które zostały nam po świątecznym spotkaniu rodzinnym? Sałatki i sosy z dodatkiem majonezu oraz ciasta na bazie śmietany najsmaczniejsze są świeże, dlatego najlepiej obdarować nimi swoich bliskich, jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie ich zjeść w ciągu kilku najbliższych dni. Takie dania jak żur, pierogi, upieczone mięso lub niektóre ciasta (mazurek, makowiec, sernik) bardzo dobrze znoszą mrożenie i mogą przebywać w warunkach chłodniczych nawet do kilku miesięcy. Ich nadmiar spakuj do plastikowych pojemników lub specjalnych woreczków, a następnie zamroź. Dzięki tej prostej metodzie przechowywania żywności będziesz mogła cieszyć się typowo świątecznymi smakami znacznie dłużej.