Lista jest długa i na pewno każdy znajdzie na niej coś dobrego dla siebie, nie tylko pod względem zdrowotnym, ale także smakowym. Pamiętajmy, że im więcej produktów z tej listy wprowadzimy do naszej codziennej diety, tym więcej będziemy czerpać z korzyści z prozdrowotnych właściwości naszych kulinarnych superbohaterów.
Na liście niezwykłej żywności znajdują się między innymi:
Zawiera mnóstwo potasu, a przede wszystkim jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można z niego przygotować pastę na kanapki, pyszne zupy, przede wszystkim chłodniki.
Źródło kwasów omega 3 i wapnia. Zmielone nasiona można wykorzystać do zagęszczania zup.
Roślinne źródło pełnowartościowego białka, a także mnóstwa minerałów – przede wszystkim magnezu. Świetny dodatek do rozmaitych zup, dzięki którym stają się bardzo pożywne.
Bogate źródło chlorofilu, protein, witamin (w tym B17). Można ją kupić w postaci sproszkowanej, albo wyhodować na kuchennym parapecie i posypać nią ulubioną zupę.
Zawiera mnóstwo witaminy C, witamin z grupy B, karotenu. W postaci surowej świetny do przygotowania koktajli, ale też można go wykorzystać do przygotowania pysznych zup.
Uznawane za najzdrowsze owoce świata, pełne są antyoksydantów i witaminy C. Doskonały dodatek do porannego musli z mlekiem lub jogurtem.
Naturalny antybiotyk. Zawiera flawonoidy, witaminy i rzadkie mikroelementy (m.in. chrom).
Swoje surowe oblicze zmienia podczas obróbki termicznej, podczas której niestety traci większość prozdrowotnych właściwości. Ale przeciśnięty przez praskę do porcji wytrawnego barszczu ma moc.
Zawierają mnóstwo antyoksydantów . Najwięcej właściwości prozdrowotnych zachowają, gdy je zblanszujemy, zamiast gotować. Brokuł podzielony na małe różyczki i zblanszowany to świetny dodatek do wielu jarzynowych zup.
Mają najwięcej antyoksydantów ze wszystkich orzechów. Dodaj je do swojego musli lub posyp nimi ulubioną zupę krem.
Źródło witamin i minerałów. Można go dodać do zupy owocowej, najlepiej podawanej na zimno.
Dostarczają mnóstwa przeciwutleniaczy. Stanowią niezbędny składnik wielu orientalnych zup, ale także ciekawej wersji zupy grzybowej.
Właściwości wymienionych przeze mnie superbohaterów, jak i możliwości ich wykorzystania przy przygotowywaniu zup jest oczywiście o wiele więcej. Aby je szczegółowo opisać, każdy superbohater powinien mieć swój osobny wpis na blogu.
Listy superbohaterów nie sposób zamknąć – tak wiele jest produktów, które mają niezwykłe prozdrowotne właściwości. Ja bym ją uzupełniła o pomidory, jajka, kiszonki, kiełki, całe mnóstwo ziół i przypraw.
Oczywiście gdyby tak spojrzeć na superjedzenie restrykcyjnie, może by się okazało, że część produktów nie zasługuje na to, by je tym mianem określać. Ale czy tak naprawdę ma dla nas znaczenie, czy produkt jest super czy może „tylko” zdrowy? Ja chętnie szukam inspiracji w obu tych kategoriach.
Superfood to tak naprawdę jeden z elementów zdrowej diety. Nieduży, bo nie ma potrzeby zjadania superfood garściami, ale bardzo istotny. Aby superżywność przyniosła nam jak najwięcej korzyści, trzymajmy się trzech podstawowych zasad:
Nie pozostaje mi nic innego, jak podsunąć Wam kilka ciekawych pomysłów i wpisów wartych przeczytania:
…i przepisów na super-zupy:
Autor: Agata