Ćwikła najlepiej smakuje z samodzielnie przygotowanym chrzanem, którego ostrość możemy dopasować do gustu domowników. Aby złagodzić mocny aromat chrzanu, warto dodać do niego gęstej kwaśnej śmietany lub majonezu. Mieszając chrzan z drobno startym jabłkiem, można uzyskać lekko owocową nutę. Jak zrobić chrzan? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w korzenie chrzanu, wybierając jędrne i twarde okazy. Z 1 kg otrzymamy 4 małe słoiczki tartego chrzanu.
W pierwszej kolejności dokładnie szorujemy korzenie pod bieżącą wodą, a następnie cienko obieramy, usuwając plamki. Jeszcze raz płuczemy i suszymy. Zanim zabierzemy się do tarcia korzenia, warto włożyć go na godzinę do miski z zimną wodą, aby nie szczypał w oczy. Starty chrzan szybko ciemnieje pod wpływem tlenu, dlatego do miski, w której będziemy ucierać chrzan, można dodać kilka łyżek octu jabłkowego lub soku z cytryny i od razu zacząć mieszać masę.
Z domowego chrzanu stworzymy pyszny aksamitny sos chrzanowy, który możemy podawać do pieczonych mięs, kiełbasek czy pasztetu. Przygotujemy go z chrzanu, gęstego majonezu, jajek, jogurtu naturalnego, soku z cytryny oraz cukru.
Jeżeli już wiemy, jak zrobić domowy chrzan, warto przystąpić do przygotowania ćwikły. Będziemy potrzebować:
W pierwszej kolejności należy upiec buraki w piekarniku lub ugotować w mundurkach. Warto pamiętać, aby nie obierać buraków przed obróbką termiczną – wystarczy je tylko wyszorować. Gdy po nakłuciu będą miękkie, należy je ostudzić i obrać ze skórki. Buraki ścieramy na tarce o drobnych oczkach i przekładamy do miski. Następnie dodajemy 5 łyżek startego chrzanu i dokładnie mieszamy ze szczyptą soli i pieprzu.
Istnieje kilka znakomitych przepisów na ćwikłę. Wybór zależy oczywiście od preferencji i gustu smakoszów. Ćwikła z chrzanem to doskonały dodatek do wielu świątecznych potraw! Jeżeli zależy nam na uzyskaniu w niej innych, oryginalnych walorów smakowych, można dodać odrobinę aromatycznego kminku.
Ćwikłę warto przygotować kilka dni przed świętami – wówczas uzyska lepszy i wyraźniejszy smak. Trzeba ją trzymać w zamkniętym słoiczku w chłodnym miejscu. Ćwikła znakomicie smakuje zarówno w zestawieniu z ciepłymi daniami głównymi, jak i przekąsami. Dobrze komponuje się ze świątecznymi smakołykami, na przykład pasztetem, mięsem lub rybą. Konserwowe buraczki z chrzanem można potraktować jako sałatkę do dania głównego. Równie znakomicie smakują tradycyjne śledzie w occie w połączeniu z chrzanem lub ćwikłą.