Najpopularniejszym świątecznym wypiekiem na wyspach jest bardzo słodki simnel cake, składający się z warstwa marcepanu, marmolady i biszkoptu nadzianego mnóstwem bakalii. Ciasto zazwyczaj jest okrągłe, a jego pokryty warstwą marcepanu wierzch zdobi najczęściej 11 równomiernie ułożonych kulek, symbolizujących apostołów (bez Judasza). Ze względu na długie wypiekanie i sporą ilość bakalii, simnel cake dość długo zachowuje świeżość, dlatego też w średniowieczu był przygotowywany nawet kilka tygodni przed świętami.
Podczas Wielkanocy na tradycyjnym chorwackim stole absolutnie nie może zabraknąć charakterystycznego wypieku, smakiem nieco przypominającego francuskie brioche. Pinca to rodzaj słodkiego ciasta drożdżowego z dużą ilością rodzynek, skórek cytryny i pomarańczy oraz cukru waniliowego. Chorwackie gospodynie domowe często dodają także odrobinę rumu albo aromatycznej rakiji. Gotowe chlebki wyróżniają się krzyżem naciętym na powierzchni skórki, symbolizującym ukrzyżowanie Chrystusa.
W krajach prawosławnych takich jak Rosja, Serbia, Białoruś, Ukraina czy Gruzja tradycyjnym wypiekiem wielkanocnym jest kulich – ciasto drożdżowe z dodatkiem zalanych w rumie rodzynek, orzechów, skórki otartej z cytrusów i niekiedy mieszanki bakaliowej. Wyrośnięte ciasto na kulich przekładane jest do charakterystycznej, cylindrycznej formy, dzięki czemu gotowy wypiek kształtem przypomina walec. Ten rodzaj babki wielkanocnej polewany jest na koniec dużą ilością lukru, a jego boki owija się szeroką, ozdobną szarfą lub koronką.
Wśród arabskich chrześcijan najpopularniejszą słodkością, przygotowywaną w okresie świątecznym, są niewielkie, kruche ciasteczka z mąki pszennej i semoliny, nadziewane masą daktylową, orzechową lub pistacjową. Ma’amouly mają najczęściej stożkowaty kształt, a ich powierzchnie zdobią wzory z kółek lub kresek. Ciasteczka są wyciskane przy użyciu specjalnych drewnianych form zwanych taabeh, przy czym każdy wzór formy jest przeznaczony do ciastek o różnym nadzieniu.
Wyjątkowo słodki smakołyk znany w Brazylii jeszcze z czasów kolonialnych. Powstaje ze zmielonych orzeszków ziemnych, mąki maniokowej, cukru, soli i odrobiny skondensowanego mleka. Gotową masę, po wylaniu do niskiej formy, schładza się w lodówce, a potem tnie na prostopadłościenne cukierki. Paçoca de Amendoim należy do najpopularniejszych słodyczy w Brazylii, zwłaszcza w okresie Wielkanocy.
Francuska Wielkanoc dosłownie opływa czekoladą, która jest głównym składnikiem niemal wszystkich słodkości goszczących na świątecznym stole. Oczywiście najpopularniejsze są czekoladowe jajka, ukrywane w niedzielę wielkanocną w domu czy ogrodzie. Na ich poszukiwanie podczas zabawy „polowanie na jajka” chętnie udają się nie tylko dzieci, lecz także dorośli. Na świąteczny deser przygotowywane jest ciasto czekoladowe przypominające nieco babkę. Środek wypieku wypełniany jest tradycyjnie małymi jajeczkami i słodyczami, oczywiście również z czekolady.
Grecy już od czasów Bizancjum wypiekali tsoureki na specjalnie okazje. Jest to rodzaj słodkiego chlebka, smakiem i miękkością nieco przypominającego naszą chałkę. Do wyrabianego ciasta drożdżowego dodaje się tradycyjne dodatki takie jak mahlepi (mielone pestki wiśni wonnej) oraz mastyks (miękka żywica z pistacji kleistej). Tsoureki ma zazwyczaj kształt warkocza lub wieńca i jest pieczony wraz z ugotowanymi i zabarwionymi na czerwono jajkami, umieszczanymi w cieście.
Włoskie ciasto wielkanocne wyróżnia się wśród innych wypieków nietypowym kształtem gołębicy z rozpostartymi skrzydłami. Według legendy, pewien ubogi cukiernik upiekł takie ciasto podczas oblężenia Pawii w VI wieku, wierząc, że w mieście wreszcie zapanuje pokój. Colomba Pasquale to słodki wypiek drożdżowy z delikatną nutką cytrusową dzięki dodaniu kandyzowanych skórek cytryny, pomarańczy i cedru. Wierzch ciasta zdobiony jest całymi migdałami, cukrem perłowym oraz białym lukrem migdałowym, który po upieczeniu tworzy charakterystyczne pęknięcia.
Słodkości z różnych stron świata mogą być świetnym urozmaiceniem tradycyjnej, polskiej Wielkanocy, dlatego warto wypróbować przepis na któreś z tych dań!