Jeśli planujemy przygotowanie świątecznej uczty dla swoich najbliższych, warto poświęcić nieco czasu na zrobienie potraw w galarecie, po które chętnie sięgną zarówno dzieci, jak i dorośli. Takie potrawy mają wiele zalet – są łatwe w przygotowaniu, smaczne, lekkostrawne i doskonale się prezentują. Ich atutem jest także to, że można je przygotować już 2-3 dni przed Wielkanocą i przechowywać w lodówce. Jakimi pomysłowymi przystawkami w galarecie możemy zaskoczyć swoich bliskich?
Do jednych z najbardziej oryginalnych dań wielkanocnych niewątpliwie należą warzywa i kawałki mięsa zamknięte w galarecie o kształcie kurzego jaja. Przygotowanie tego specjału nie jest specjalnie trudne, a efekt? Każdy będzie chciał spróbować tej wyjątkowej, wielokolorowej przekąski. Jeśli nie mamy specjalnych silikonowych foremek, możemy wykorzystać zwykłe skorupki. W szerszych zaokrągleniach jaj robimy niewielki otwór, usuwamy całą zawartość, a skorupki krótko wyparzamy we wrzątku. Ostudzone wydmuszki napełniamy rozdrobnionym mięsem, warzywami, zalewamy tężejącą galaretą i pozostawiamy w chłodnym miejscu do całkowitego stężenia. Gotowe jajka z galarety obieramy delikatnie ze skorupki, układamy na talerzu i dekorujemy warzywami lub liśćmi sałaty.
Świąteczna baba w oryginalnej wersji, bo wykonana z galarety, niewątpliwie szybko stanie się prawdziwym hitem wśród innych przystawek. Wystarczy użyć formy na klasyczną babkę. Do każdego żeberka formy wkładamy zwiniętą w rulon szynkę, następnie wsypujemy warzywa (marchew, groszek, kukurydzę) oraz kawałki ugotowanych na twardo jajek. Całość zalewamy galaretą i pozostawiamy w chłodzie do całkowitego ścięcia. Baba z galaretki po ułożeniu na talerzu będzie łatwo się kroić na efektownie wyglądające kawałki. Galaretę można także przygotować w silikonowej keksówce. Po ułożeniu składników na jej dnie otrzymamy symetryczny blok, idealnie nadający się do krojenia w grube, wielokolorowe plastry.
Znakomitą i lekkostrawną przystawką wielkanocną są roladki z szynki, otoczone pokrojonymi w kostkę warzywami i zatopione w przezroczystej galarecie. Wnętrze takich roladek warto wypełnić farszem, np. jajecznym, warzywnym albo z sosu tatarskiego. Doskonale smakuje także farsz z białego sera kanapkowego z dodatkiem tartego chrzanu. Roladki można układać w całości albo dzielić na ok. 2-3 centymetrowe plastry w formie ślimaczków, dzięki czemu danie świetnie prezentuje się pomiędzy innymi przystawkami.
Tego typu przystawkę można przygotować także z wcześniej upieczonych rolad mięsnych. Na rozbite plastry schabu lub piersi kurczaka kładziemy np. paprykę, ogórka kiszonego, kawałek boczku, ser żółty, a następnie całość zwijamy. Rolady po usmażeniu i ostudzeniu kroimy w plastry, układamy na półmisku tak, żeby lekko na siebie zachodziły, a na koniec zalewamy tężejącą galaretą.
Plastry schabu zatopione w pysznej galarecie to obowiązkowa pozycja wielkanocna w wielu domach, pielęgnujących tradycyjną formę świąt. Chociaż jej przygotowanie wymaga nieco czasu, to naprawdę jest warte zachodu. Po długim gotowaniu z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego i włoszczyzny, schab staje się mięciutki i bardzo aromatyczny. Gdy ostygnie, wystarczy go tylko pokroić w plastry, ułożyć na półmisku i zalać odcedzonym wywarem z rozpuszczoną żelatyną. Schab w galarecie doskonale smakuje z wyrazistym sosem chrzanowym lub tatarskim.
Propozycji na danie w galarecie jest mnóstwo, a każda z nich świetnie sprawdzi się na wielkanocnym stole. Jeśli w naszym domu do tej pory nie pojawiły się tego typu potrawy, na pewno warto to zmienić!