Poza przechowywaniem włoszczyzny w zimnym i ciemnym pomieszczeniu (najlepiej w piwniczce) polecam też suszenie i mrożenie. To niezwykle proste i praktyczne sposoby na zachowanie cennych witamin oraz smaku warzyw.
Dzięki suszeniu włoszczyzny pozbywamy się z niej wody i zachowujemy sporą ilość składników odżywczych oraz zachowujemy smak warzyw. Warzywa w trakcie procesu suszenia znacznie zmniejszają swoją objętość, dzięki czemu nie ma problemu z ich przechowywaniem, bo zajmują mało miejsca. Wysuszoną włoszczyznę można też zmiksować i zamknąć w słoiku. To rewelacyjny dodatek do zup, sosów, duszonych mięs i wielu innych dań.
1. Warzywa przed suszeniem sortujemy (wybieramy tylko zdrowe egzemplarze bez plam i uszkodzeń).
2. Dokładnie myjemy i obieramy.
3. Obrane warzywa kroimy na bardzo cienkie paseczki (najlepiej obieraczką do warzyw).
4. Układamy partiami w suszarce do warzyw rozdzielając je.
5. Jeśli do suszenia wykorzystamy piekarnik, to blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i układamy włoszczyznę tak, aby jej nie wymieszać. Suszymy warzywa z lekko uchylonymi drzwiczkami piekarnika w temp. 60-70°C.
6. Najszybciej suszy się por, bo już po około 3 godzinach. Pozostałe warzywa są gotowe po 4-5 godzinach suszenia w suszarce.
7. Wysuszoną włoszczyznę miksujemy i przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku w suchym i ciemnym miejscu.
8. Wysuszona włoszczyzna nadaje się do użycia przez kilka miesięcy.
9. Gotową mieszankę możemy połączyć z naszymi ulubionymi ziołami.
Kolejnym prostym i skutecznym sposobem na przechowywanie włoszczyzny jest mrożenie. Mrożonki wszyscy doskonale znamy i zimową porą często po nie sięgamy – i bardzo słusznie, bo zwykłe, długotrwałe przechowywanie warzyw powoduje, że tracą one to, co najcenniejsze, czyli witaminy. Natomiast mrożenie ich powoduje, że zachowują one większość witamin, smak i kolor. Mrożenie to jedna z najlepszych metod przechowywania warzyw. Ważne, aby mrozić włoszczyznę świeżą, najlepiej zebraną prosto z ogródka.
1. Wybieramy tylko świeże, zdrowe i nieuszkodzone warzywa.
2. Wszystkie warzywa dokładnie myjemy, obieramy i kroimy w plasterki lub kostkę.
3. Pokrojone warzywa układamy na tacce lub w pojemnikach i mrozimy partiami.
4. Następnie przekładamy je o woreczków, które warto sobie opisać podając informację o zawartości i dacie zamrożenia.
5. Zamrożoną włoszczyznę można przechowywać do 6 miesięcy.
Włoszczyzna znajduje szerokie zastosowanie w naszej codziennej kuchni i to zarówno pod postacią świeżych warzyw, tych mrożonych czy suszonych. Wzbogaca smak wielu dań: gulasze, duszone mięsa, sosy czy zupy. Nie wyobrażam sobie rosołu bez włoszczyzny i tak jest w przypadku większości zup. Włoszczyzna nadaje im smak i wzbogaca o cenne składniki odżywcze.
Polecam pyszne zupy ugotowane na bazie włoszczyzny :