Awokado to miękki owoc rosnący w upalnym klimacie tropikalnym. W zależności od odmiany może mieć zieloną lub prawie czarną skórkę. Dojrzały owoc jest miękki w dotyku, a kawałek łodyżki łatwo odchodzi. Odmiana z zieloną skórką nie powinna mieć ciemnych plam ani bardzo miękkich miejsc. Hass to odmiana awokado z brązową skórką, która pozostaje bardziej twarda, mimo że owoc w środku jest dojrzały. Przed zakupem warto sprawdzić sprężystość skórki – należy ją delikatnie przycisnąć palcami. Dojrzałe awokado będzie dość miękkie, a miejsce dotknięcia wróci do pierwotnego położenia.
Dojrzały owoc można dość długo przechowywać w lodówce, ponieważ dzięki niskiej temperaturze nie dojrzewa lub robi to bardzo wolno. Gdy zdarzy się, że kupimy jeszcze niedojrzałe awokado, możemy przyspieszyć proces dojrzewania. Wystarczy trzymać owoc w papierowej torebce razem z dojrzałym bananem poza lodówką. Proces dojrzewania zajmuje kilka dni, jednak warto codziennie sprawdzać, czy awokado jest już miękkie. Zdarza się, że przekroimy owoc, ale nie chcemy go zjeść od razu. Wówczas powstaje problem, jak przechowywać awokado, aby nie ściemniało. W tej sytuacji najlepiej chować połówkę, przy której została pestka w szczelnie zamkniętym plastikowym pojemniku razem z kawałkiem cebuli. Innym rozwiązaniem jest skrapianie awokado sokiem z cytryny.
Do jedzenia najlepsza jest dojrzałe awokado z miękkim, kremowym miąższem. Jak smakuje awokado? Ma dość neutralny smak i niewyraźny aromat. Nie jest to jednak wada. Dzięki temu znajduje bardzo wszechstronne zastosowanie i jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw, zarówno wytrawnych, jak i na słodko. W zależności od tego, do czego chcemy użyć awokado, można jej po prostu przekroić na pół i wybrać miąższ łyżeczką lub obrać i pokroić w plasterki czy kostkę. Chyba najbardziej popularnym daniem, jakie możemy przyrządzić z awokado, to guacamole, czyli kremowa pasta rodem z Meksyku. Może zawierać rozmaite aromatyczne i wyraziste w smaku składniki.
Przepis na awokado jest bardzo prosty w przygotowaniu, a efekt znakomity. Wystarczy jedynie wybrać miąższ z dojrzałego awokado i połączyć z ulubionymi składnikami. My proponujemy pomidora, limonkę, czerwoną cebulę, papryczkę chili, świeżą kolendrę, sól i pieprz. Wszystkie składniki należy wymieszać przy pomocy widelca i rozdrobnić na mniej lub bardziej jednolitą masę. Domowe guacamole (pastę z awokado) można podawać na przykład z nachosami, domowymi chipsami z tortilli, pieczywem, pieczonymi ziemniakami czy też nabierać za pomocą kawałka papryki klub kalarepy.
Awokado można również przygotować na słodko. Jednym z doskonałych przepisów jest orzeźwiający mus z awokado na słodko. W pierwszej kolejności obieramy awokado, kroimy na pół i wyciągamy pestkę. Miąższ miksujemy z cukrem pudrem oraz sokiem z cytryny. Część powstałego musu wkładamy do wysoki przezroczystej szklanki, dodajemy pokrojoną w kostkę pomarańczę i przekładamy kolejną warstwą. Deser możemy posypać kawałkami orzechów włoskich.