Jeżeli przed przyrządzaniem jajek nie zwrócimy uwagi na ich zapach, możemy się w końcu rozczarować. Jedno zepsute jajko w cieście może popsuć cały deser. Jak sprawdzić jajka? Zepsute napełnione są gazem, a więc śmiało możemy sprawdzić ich świeżość, wykorzystując szklankę z wodą. Należy położyć jajko na dnie naczynia i sprawdzić jak się zachowuje. Stare jajko obróci się pionowo i powędruje do góry. Jeżeli jajko tylko trochę uniesie się z dna szklanki, jest zdatne do spożycia. Najświeższe z nich będą spokojnie spoczywać na dnie naczynia wypełnionego wodą.
Wbrew pozorom obliczenie czasu potrzebnego na przygotowanie jajka na twardo i miękko jest trudne, ponieważ właściwości jajek zmieniają się wraz z postępującym procesem starzenia. Przed przystąpieniem do ich gotowania należy wyjąć je z lodówki i poczekać, aż osiągną temperaturę pokojową. Jak przygotować jajka na miękko? Te średniej wielkości należy zanurzyć we wrzącej wodzie na mniej więcej 5 minut i 15 sekund. Jeżeli użyjemy jajek prosto z lodówki, trzeba wydłużyć czas gotowania o półtorej minuty. Duże jajka w temperaturze pokojowej gotuje się 5 minut i 50 sekund, natomiast zimne 7 minut i 30 sekund.
Ugotowanie jajek na twardo jest mniej skomplikowane. Należy je gotować średnio od 3-3,5 minuty dłużej niż jajka na miękko. Warto wiedzieć, że nie powinno się gotować jajek zbyt długo, ponieważ żółtko otoczy wówczas sino-zielona obwódka.
Szczególnie bardzo świeże jajka są trudne do obrania. Jednak istnieją proste sposoby na oporne skorupki. Jednym z nich jest dodanie do garnka z gotującą się wodą łyżeczki soli lub sody oczyszczonej. Obieranie jajek na twardo nie sprawi nam problemów, jeżeli po ugotowaniu zalejemy je zimną wodą i obijemy delikatnie o brzegi garnka. Należy pozostawić je na chwilę w zimnej wodzie. Obieranie jaj będzie równie proste, jeżeli po ugotowaniu włożymy je do plastikowego pojemniczka – wystarczy założyć pokrywkę i energicznie potrząsać.
Może się zdarzyć, że kupimy kilka opakowań jajek i włożymy je do lodówki, zapominając o sprawdzeniu ich daty przydatności. Oczywiście widnieje ona na opakowaniu razem z informacją, że należy je trzymać w warunkach chłodniczych. Zwykle w lodówce na drzwiczkach znajdziemy specjalne foremki do przechowywania jajek – należy je ułożyć węższym końcem do dołu. Nie warto przechowywać jaj w oryginalnym opakowaniu, ponieważ nie zawsze jest ono higieniczne.
Data ważności jajek to 28 dzień od momentu zniesienia ich przez kurę. Po 14 dniach od zniesienia warto przechowywać jajka w lodówce w temperaturze poniżej 7 stopni. Tym sposobem można przedłużyć czas ich zdatności do spożycia nawet o 14 dni! Niestety tracą wtedy na jakości. Pamiętajmy, żeby zawsze przed spożyciem sprawdzać świeżość jajek poprzez włożenie ich do szklanki z wodą.