Do przygotowania sushi w domowych warunkach będziemy potrzebować kilku rzeczy. Podstawą sushi jest oczywiście dobrej jakości ryż. Należy zaopatrzyć się w specjalny ryż przeznaczony do sushi, który charakteryzuje się krótkimi, klejącymi ziarnami. Nie powinniśmy zastępować go innym, ponieważ rolki będą się wtedy rozpadały. Ziarna ryżu trzeba wypłukać kilka razy w wodzie, aż stanie się przezroczysta. Następnie zostawiamy opłukany ryż na 15 minut i gotujemy według przepisu podanego na opakowaniu. Ostatnim krokiem jest dodanie octu ryżowego – przeważnie na całe opakowanie ryżu dodaje się go 2-3 łyżki.
Do przygotowania sushi potrzebne nam będzie nori, czyli prasowane algi morskie. Rozkładamy je na macie błyszczącą stroną do dołu, a na środku kładziemy warstwę ryżu. Najlepiej robić to, maczając co chwilę dłonie w wodzie, aby za bardzo nie przywierały do alg. Wzdłuż krótszych boków nori zostawiamy puste końce. Na ryż kładziemy ulubione składniki pokrojone w paseczki.
Jak zrobić idealne rolki sushi? Brzegi alg posmarowane ryżem należy docisnąć do siebie w taki sposób, aby dokładnie się skleiły. Niezbędna będzie tutaj specjalna mata do zwijania rolek, a także ostry nóż, który pomoże nam na koniec pokroić sushi na równe kawałki.
Jest wiele rodzajów sushi, które charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem i elegancką formą. Bardzo popularny i stosunkowo łatwy w przygotowaniu rodzaj sushi to maki. Występuje w trzech wariantach: futomaki (duże rolki z kilkoma składnikami), hosomaki (małe rolki z niewielką liczbą składników) oraz uramaki (nori znajduje się w środku, a ryż na zewnątrz rolki). Zdecydowanie najtrudniejsza w przygotowaniu jest ta ostatnia wersja.
Najpopularniejszymi składnikami sushi są oczywiście ryby. Najlepiej zaopatrzyć się w mięso ryb ze sprawdzonego źródła. Sushi często przygotowujemy z łososiem, węgorzem (nie wolno go jeść za surowo), rybą maślaną i tuńczykiem. Możemy również dodać gotowane krewetki i kawior. W wersji dla wegetarian należy po prostu ominąć rybę. Do sushi idealnie pasują produkty takie jak awokado, marynowana rzodkiew, pędy bambusa i ogórek (nie obieramy go wtedy ze skórki). Wszystkie składniki należy pokroić na cienkie paski i położyć na środek ryżu.
Dodatkami, które zwykle podajemy do sushi są: marynowany imbir, pocięty w cienkie plasterki, wasabi, czyli zielony ostry chrzan oraz sos sojowy. Imbir służy do przegryzania pomiędzy różnymi kawałkami sushi, gdyż „czyści” kubki smakowe. Wasabi kładziemy bezpośrednio na rolki. W sosie sojowym z kolei maczamy kawałki sushi.