W polskiej kuchni najpopularniejsze kiszone warzywa to przede wszystkim ogórki i kapusta. Na szczęście do dyspozycji mamy znacznie więcej możliwości. Co można kisić na zimę, aby później przygotowywać szybkie dania obiadowe, przekąski na zimno, w tym przekąski na imprezę, a nawet kanapki o niezwykłym smaku i kompozycji?
Kisić możemy niemal wszystkie ulubione warzywa dostępne w ciepłych porach roku. Do tego grona zalicza się między innymi kiszona cukinia, kalafior, rzodkiewki, marchew, jak również pomidory kiszone i kiszona papryka. Do kiszenia nadają się nawet wybrane owoce. Niektórzy z nas kiszą na przykład cytryny, śliwki, jabłka, które w wersji kiszonej nabierają zupełnie nowego smaku i aromatu.
Dużą popularnością w Polsce cieszy się między innymi kiszona papryka. Dania obiadowe przyrządzone zimą zyskują dzięki niej nie tylko znacznie ciekawszy smak, ale również atrakcyjny wygląd. Kiszenie papryki nie jest trudne. Warzywa należy w pierwszej kolejności umyć, oczyścić z pestek i ogonków i pokroić na mniejsze cząstki. Dla uzyskania ciekawszego smaku przyda się także czosnek, który należy pozbawić łupin. Kiszenie papryki najlepiej przeprowadzać w dużym kamionkowym garnku, który należy dokładnie wyparzyć wrzątkiem.
Następnie układamy w nim paprykę i przyprawy, między innymi kilka łodyg kopru, listki laurowe, wspomniany czosnek, ziarenka kminku, czarny pieprz i oczywiście sól. Przydatne mogą okazać się także nasiona gorczycy i liście dębu. Paprykę zalewamy następnie roztworem wody z solą, pamiętając o tym, by ciecz dokładnie przykryła warzywa. Na wierzchu słoja umieszczamy obciążony talerzyk i przechowujemy paprykę w cieple aż do ukiszenia.
Sporą popularnością w naszych domach cieszy się także kiszona cukinia. Podobnie jak bakłażana, cukinię należy przekroić w plastry, a w słoiku lub garnku umieścić kilka liści bazylii dla uzyskania ciekawego aromatu i lekko słodkawego smaku. Kiszona cukinia pomoże nam zimą przygotować pyszne przekąski. Czas kiszenia wynosi około dwóch tygodni.
Pomidory kiszone ze względu na swój unikalny intensywny smak stanowią zimą wspaniały dodatek do zup. Kiszenie warzyw, które kochamy latem, również trwa około dwóch tygodni. W słoiku warto umieścić dodatkowo świeże zioła, między innymi tymianek i szałwię, a także oczywiście czosnek.
Dzięki kieszonkom ulubione potrawy przyrządzane zimą nabierają zupełnie nowego smaku. Przygotuj się na chłodniejsze pory roku, aby zyskać znacznie szersze pole manewru we własnej kuchni i miło zaskoczyć swoich bliskich smakiem kiszonych warzyw!