Zróżnicowanie dostępnych diet jest ogromne i każdy może wybrać taką, która jest najlepiej dostosowana do jego potrzeb. Należy jednak pamiętać o tym, że warzywa i owoce są podstawą każdej, różnorodnej diety.
Zalecane jest spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, z czego warzywa powinny stanowić większość, a przynajmniej 3 z 5 zalecanych porcji. Porcja warzyw albo owoców powinna być jak najbardziej różnorodna i najmniej przetworzona – wtedy składniki te utracą najmniej swoich wartości odżywczych i witamin.
Jeśli nie masz pomysłu, jak wprowadzić do swojej diety dużo różnorodnych warzyw, możesz sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie i zacząć gotować pyszne i zdrowe zupy! Warzywne buliony, aksamitne kremy, różnorodne składniki i ich obfitość powinny ułatwić wprowadzenie do diety większej ilości warzyw.
Warto gotować zupy z sezonowo dostępnych produktów, które zawierają najwięcej cennych składników. Ponadto zupy warzywne mogą wpływać na utrzymanie zgrabnej sylwetki i wcale nie muszą być tuczące! Wystarczy, że zupa warzywna będzie ugotowana na solidnej porcji warzyw, z dobrymi tłuszczami, a bez zbędnych, tuczących dodatków-wypełniaczy.
Latem możesz postawić na przygotowanie słodkich zup z owoców! Takie danie na pewno posmakuje najmłodszym i pomoże przemycić do jadłospisu jeszcze więcej wartościowych składników.
Zupy dostarczają wielu witamin i minerałów, należy tylko zadbać, aby były odpowiednio przyrządzone. Długie gotowanie warzyw pozbawia ich wartości odżywczych i sprawia, że witaminy stają się bezużyteczne. Warto zatem postawić na zupy gotowane krótko, w których warzywa będą tylko zblanszowane i zachowają pełnię swoich właściwości odżywczych.
Dobrym rozwiązaniem jest również przygotowanie zup-kremów, których bazą będą również delikatnie podgotowane warzywa. Należy pamiętać, że sporo witamin zawartych w warzywach rozpuszcza się w tłuszczach i dopiero wtedy może być przyswojona przez organizm.
Zupy zawsze warto gotować tak, aby w pełni wykorzystać bogactwo sezonowych warzyw. Na wiosnę będą to zatem wszelkiego rodzaju nowalijki: młoda marchewka, pietruszka, seler, botwina. Latem i jesienią wybór jest największy, bo dostępne są prawie wszystkie lokalne warzywa. Dodatkowo latem możemy postawić na gotowanie prostych chłodników, które nasycą żołądek nie obciążając go przy tym nadmiernie.
W zimie możemy odkryć dodatkowy plus jedzenia zup. Treściwe, gęste i sycące zupy mogą zamienić się w pełnowartościowe dania, jeśli dodamy do nich kaszę i przyprawimy rozgrzewającymi przyprawami.
Autor: Ania