Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Jedni uważają, że biały barszcz i żurek to to samo, inni – że są to odrębne dania. Prawda jest taka, że obie zupy są na wskroś polskie i nie może ich zabraknąć, chociażby w wielkanocnym menu. Jedną z ciekawostek jest między innymi to, że, zupy te były jednymi z pierwszych, które gościły na naszych stołach. Co więcej, dla XVI wiecznej ludności wiejskiej często były one głównym, ciepłym posiłkiem. Pochodząca z tego okresu receptura na barszcz biały znacząco różni się jednak od współczesnego, znanego nam przepisu. Do jego przygotowania używano bowiem ukiszonego, popularnego chwastu o nazwie barszcz. To właśnie od tej rośliny wywodzi się nazwa potrawy i kwaśny smak zupy. Kolejne przepisy, oparte na zakwasie z mąki coraz bardziej przypominały znaną nam dziś potrawę, aby ostatecznie przybrać współczesną formę. Barszcz biały z kiełbasą po dziś dzień jest bardzo popularnym daniem i jest wręcz niezastąpioną wielkanocną potrawą.
Aby przyrządzić tradycyjny barszczyk, koniecznie należy się zaopatrzyć w dobrej jakości zakwas na barszcz biały. Co poniektórzy robią go samodzielnie. Przyrządza się go na bazie mąki pszennej, wody i przypraw. Naturalny zakwas sprawia, że zupa jest odpowiednio kwaśna i ma charakterystyczny smak. Jak wiele tradycyjnych potraw, barszcz biały doczekał się jednak unowocześnionej wersji, którą można przygotować w zaledwie pół godziny. Co więcej – nie wymaga kupowania zbyt wielu składników. Wystarczy Barszcz biały WINIARY, kilka plastrów dobrej wędliny, jajko na twardo i kwaśna śmietana, by wyczarować aromatyczne i pożywne danie. Jeszcze lepiej będzie smakował, jeśli znajdzie się w nim biała kiełbasa oraz boczek wędzony. Mięsne dodatki dodadzą zupie niepowtarzalnego smaku i wyjątkowego aromatu.
Przygotowanie białego barszczu z kiełbasą jest stosunkowo prostym zadaniem. Przyrządza się go na bazie wywaru uzyskanego z gotowania wędzonego boczku i kiełbasy. Ugotowane mięsne dodatki kroi się w plastry i z powrotem wrzuca do wywaru. Zawartość opakowania Barszczu białego WINIARY należy dokładnie wymieszać ze szklanką wody, a następnie połączyć z wywarem. Całość gotować przez około 5 minut. Gotową zupę doprawia się kwaśną śmietaną, najlepiej 18%. Aby barszczyk smakował wybornie, powinny się w nim znaleźć gotowane na twardo jajka. Przekrojone na pół będą nie tylko efektowną dekoracją, ale też smakowitym, pożywnym dodatkiem. Zupę można też udekorować drobno posiekaną natką pietruszki, którą posypuje się barszczyk przed podaniem. Dzięki swojej kremowej konsystencji oraz obecności jaj i kiełbasy, biały barszcz jest jedną z niewielu zup, które pozwalają naprawdę najeść się do syta.
Podoba Ci się ten przepis? Dodaj go do swojej książki kucharskiej. Załóż ją TUTAJ.
Boczek i kiełbasę ugotuj w 750 ml wody. Następnie wyjmij je do ostudzenia, zachowując powstały wywar.
Ugotowany boczek i kiełbasę pokrój w plastry i wrzuć z powrotem do wywaru.
Zawartość opakowania Barszczu białego WINIARY rozprowadź w 1 szklance wody i dodaj do wywaru. Gotuj całość 5 minut.
Do zupy dodaj śmietanę i dopraw ją pieprzem.
Ugotuj jajka na twardo.
Gotową zupę podawaj z połówkami jajek i posypaną natką pietruszki