Dorodny pstrąg pasuje idealnie na grilla. Świeża ryba imponuje smakiem i delikatnością, a dodatek łagodnych przypraw jeszcze bardziej podnosi jej walory kulinarne. Grillowanie pstrąga to sposób na przygotowanie pysznej alternatywy dla karkówki, boczku czy kiełbasek pieczonych na otwartym ogniu. Rybę można przyrządzić na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym z nich jest umieszczenie jej na ruszcie bez folii. W drugim przypadku rybę można zawinąć w aluminium. Każdy ze sposobów jest dobry, aby spróbować, jak smakuje klasyczny pstrąg z grilla.
Pstrąg z grilla – jak wybrać rybę?
Najlepiej grillować świeżego pstrąga – takiego, który został wypatroszony tego samego dnia. Opcjonalnie można sięgnąć po rybę niezamrożoną, zapakowaną i przechowywaną w sklepowych lodówkach. Warto określić jej długość, aby być pewnym, że zmieści się na naszym ruszcie. W przypadku posiadania dużej ilości miejsca, bez problemu można wybrać spory egzemplarz ryby. Pstrąg na grilla warto dokładnie oczyścić z ewentualnych pozostałości i delikatnie umyć pod bieżącym strumieniem wody. Po osuszeniu tuszy ręcznikiem papierowym przychodzi czas na jej doprawianie.
Prosty przepis na pstrąga z grilla
Pstrąg z grilla w folii aluminiowej, tuż po przyprawieniu, warto odstawić na kilkadziesiąt minut. Wszystkie smaki się przegryzą, a ryba przepełni się aromatami. Nacięcia na tuszce wykorzystaj jako miejsce do włożenia ziół. Pstrąg z grilla dobrze komponuje się z natką pietruszki, a także gałązką rozmarynu. Wedle uznania można dodać także innych przypraw i ziół, w tym na przykład czosnku. Przygotuj emulsję tłuszczową, która będzie służyła do polania ryby na zewnątrz i wewnątrz. W tym celu roztop masło lub skorzystaj z wysokojakościowej oliwy z oliwek. Zawiń pstrąga we fragment folii aluminiowej. Rozgrzej grilla i układaj na ruszcie obok siebie. Jeśli masz mało miejsca, nie przejmuj się – zafoliowane ryby mogą się ze sobą lekko stykać, choć nie powinny na siebie zachodzić.
Pstrąg grillowany bez aluminium
Pstrąg na grilla może zostać przygotowany także bez użycia folii aluminiowej. Wówczas pomiń ostatni krok i układaj tusze bezpośrednio na ruszcie. Pamiętaj, aby po kilku minutach przewrócić rybę na drugą stronę. Dotyczy to zarówno wariantu z folią, jak i bez. Przy obracaniu pstrąga niezafoliowanego szczególnie uważaj na moment oderwania się skórki od metalu. Aby ułatwić sobie cały proces, warto wykorzystać w tym celu szpatułkę polaną olejem. Natłuszczone narzędzie to gwarancja łatwiejszego przesunięcia ryby, bez niszczenia jej struktury. Jak długo piec pstrąga na grillu? Najczęściej będzie to ok. 15-20 minut wliczając w to czas potrzebny do przygotowania obu stron ryby. Rybę podawaj z ziemniakami, ryżem i zestawem surówek. Ciesz się pysznym smakiem świeżej ryby przygotowanej w naturalnym wydaniu!