Słodkowodny amur to krewny tradycyjnego polskiego karpia i podobnie też smakuje. Jest rybą półtłustą, dlatego świetnie nadaje się do wędzenia, choć jego delikatne, białe mięso jest równie smaczne po upieczeniu czy usmażeniu. Można je także dusić lub gotować i podawać w postaci rybnej potrawki z warzywami czy kremowej zupy rybnej. Z tuszek lub filetów amura dobrze jest usunąć charakterystyczną woń i posmak mułu – najlepiej moczyć rybę przez kilka godzin w mleku z pieprzem i czosnkiem lub zamarynować ją w plastrach cebuli.
Dla inspiracji podsuwamy kilka sprawdzonych przepisów na potrawy z amura i zachęcamy do wypróbowania amura doprawionego np. natką pietruszki lub miętą, albo imbirem, pieprzem i aromatyczną skórką limonki.
67 kcal/100 g
Amur biały należy do ryb średniotłustych – po duszeniu, pieczeniu czy smażeniu (a nawet wędzeniu), mięso amura jest soczyste, chude i smaczne, jednak jego minusem może być nieprzyjemny zapach. Aby go zredukować, należy moczyć mięso amura w mleku z pieprzem i czosnkiem lub przykryć plasterkami cebuli i zostawić w lodówce na pół doby.
Amur nie rozmnaża się w warunkach naturalnych w Polsce – sztuczne tarła są przeprowadzane w czerwcu oraz lipcu.