Specjaliści od żywienia określają awokado mianem „superfood”, czyli pożywienia doskonałego. Ten kaloryczny owoc zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały oraz tzw. fitoskładniki, które korzystnie wpływają na pracę mózgu i serca, regulują ciśnienie krwi, poziom cukru oraz cholesterolu. Warto jadać awokado w sałatkach z dodatkiem innych warzyw, bo zawarte w nim związki zwiększają przyswajalność substancji odżywczych. A jak pokazują zebrane przez nas przepisy na dania z awokado – kulinarnych pomysłów na ten egzotyczny owoc nie brakuje: oprócz fantazyjnych sałatek i przystawek, znajdziemy tu barszcz z awokado, pasty do kanapek (z klasyczną guacamole), koktajle, sushi, a nawet pizzę. Na deser – czekoladowy mus z awokado lub wytrawne tosty z awokado z dodatkiem pleśniowego sera i dojrzałych gruszek.
221 160 kcal/100 g
Awokado jest bardzo kalorycznym owocem ze względu na zawartość tłuszczów (od 15 g do 41 g w 100 g owocu ), ale działa korzystnie dla zdrowia. Kwas oleinowy obniża poziom złego cholesterolu i działa przeciwnowotworowo. Ponadto – awokado zawiera dużo potasu, witaminy B1, B2, E, PP, K i H. W jego skład wchodzi również luteina, a także zeaksantyna – obie substancje wpływają pozytywnie na wzrok. Awokado zawiera też błonnik (3 g/100 g), poprawiający pracę jelit.
Awokado było już znane ok. 7000 lat p.n.e. i pochodzi z południowego Meksyku. Ten owoc zawiera składnik nazywany „Mistrzem Antyoksydantów” (z ang. Master Antioxidant) – glutation neutralizuje wolne rodniki w wątrobie, usuwa toksyny z organizmu, zwiększa odporność, obniża poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu).