Bakłażan przywędrował do Polski w XV wieku z Indii jako… roślina ozdobna! Aż dziw bierze, że to smaczne i zdrowe warzywo, które można na tyle sposobów wykorzystać kulinarnie, przez długi czas marnowało się w ten sposób. Obecnie bakłażany znajdziemy jednak nie w kwiaciarni, a w sklepach spożywczych i na targowiskach. Pojawiają się tam coraz częściej, mimo że to warzywa importowane, których nie uprawia się w naszym klimacie.
Co warto wiedzieć o bakłażanie? Nie trzeba go obierać, ponieważ jego cienka skórka nadaje się do jedzenia po obróbce termicznej, staje się też wtedy miękka. Oczywiście możemy się jej pozbyć, jeśli tak wolimy. Czasem po przygotowaniu bakłażan może wydawać się... gorzki. Jest na to sprawdzony sposób: przed gotowaniem pokrój go w grubsze plastry, posyp solą i odstaw. Po mniej więcej 20 minutach sól powinna wyciągnąć część wody z warzywa, a przy okazji – pozbawić je goryczy. Wystarczy już tylko opłukać je zimną wodą, osuszyć i już można smażyć czy piec bakłażana, bez obawy o gorzką nutę.
Bakłażan może być przyrządzany na różne sposoby. Może być smażony, duszony czy pieczony. Można też przyrządzić z niego krem – zarówno w formie zupy, jak i pasty kanapkowej. Nadaje się świetnie do grillowania i jest jednym z chętniej wybieranych warzyw na grilla. Dodaje się go często do zapiekanek, leczo, ratatuj czy sałatek. Bakłażana można faszerować i zapiekać tak jak cukinię, można pokroić w talarki i smażyć na patelni – w panierce lub bez. Można też pokroić w cienkie plastry wzdłuż i zawinąć w roladki. Bakłażan komponuje się świetnie z innymi warzywami, może stanowić składnik warzyw z patelni czy warzywnych sałatek. Sprawdzi się też w towarzystwie mięs – na przykład piersi z kurczaka albo mięsa mielonego. Pamiętaj o naszych radach, wybierz interesujący cię przepis z bakłażanem i wypróbuj jego wspaniały smak!