Bakłażan z grilla, choć pyszny, nie jest szczególnie popularną potrawą. Warzywa nie są pierwszym wyborem, jeśli chodzi o dania z grilla. W Polsce nadal na grillowych rusztach królują mięsne dania – kiełbasy, karkówka, elementy kurczaka. Warzywa pojawiają się najczęściej w szaszłykach, jako dodatek do mięsa. Jednak wraz ze wzrostem popularności kuchni wegetariańskiej warzywa z grilla powoli rozgaszczają się na ogrodowych stołach. Obok papryki i cukinii to właśnie bakłażan z grilla budzi największe zainteresowanie. I to nie tylko wegetarian, ponieważ warzywna odmiana w postaci bakłażana z grilla spotyka się z zainteresowaniem nawet tych, którzy do tej pory stawiali na tradycyjne kiełbaski.
Jest wiele przepisów na bakłażana z grilla. Można grillować jego połówki, pociąć go w krążki albo grube, podłużne plastry. Może być nie tylko składnikiem smakowitych sałatek z chrupiącymi sałatami, oliwkami, serem feta czy mozzarellą, ale również częścią warzywnych i mięsnych szaszłyków i dań głównych, takich jak faszerowany bakłażan z grilla. Dodaj do niego słodkie lub słone dodatki. Pozwól sobie na odrobinę eksperymentów kulinarnych na świeżym powietrzu! Sprawdź jeden z naszych przepisów na bakłażana z grilla z nutką cynamonu lub skuś się na grillowanego bakłażana z mozzarellą.
Zdarza się, że bakłażan z grilla ma nieco gorzkawy posmak, co zniechęca niektórych do sięgania po to warzywo. Jest jednak sposób na to, by się pozbyć nuty goryczy. Przed grillowaniem należy warzywo pokroić (w plastry, krążki – wedle uznania lub przepisu), a następnie jego kawałki posypać solą i odstawić na kilkanaście minut. Po tym czasie na powierzchni bakłażana pojawi się mokra warstwa, którą należy zetrzeć papierowym ręcznikiem, a warzywo opłukać i osuszyć. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że bakłażan z grilla nie będzie gorzki.