Malutka brukselka ma w sobie nie tylko wiele smaku, lecz także mnóstwo wartości odżywczych i... dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Można jadać ją na różne sposoby: w sałatkach, zupach, zapiekankach i potrawach duszonych. Mamy nadzieję, że przepisy z brukselką sprawią, iż te miniaturowe, pyszne kapustki będą częściej gościć na naszych stołach.
Świeża brukselka zawiera związki chemiczne, które mogą powodować jej gorzki smak, co wielu zniechęciło do tego warzywa. Niepotrzebnie, bo są na to rady. Jak pozbyć się goryczy z brukselki? Jednym ze sposobów jest jej zamrożenie. Zamrożone warzywo po odmrożeniu nie będzie już miało gorzkiej nuty. Jeśli jednak przygotowujesz świeżą brukselkę, możesz gotować ją w wodzie z dodatkiem soli i cukru – to pozwoli nie tylko pozbyć się gorzkiego smaku, ale też zachować jej intensywny zielony kolor. W czasie gotowania warto też odlać połowę wody i zastąpić ją świeżą – to na pewno rozwiąże problem goryczy w brukselce.
Brukselka może być serwowana jako przystawka, dodatek do zupy, składnik sałatki, zapiekanki czy duszonych warzyw. Możliwości jest więc bardzo dużo. W charakterze przystawek polecamy na przykład brukselki w cieśnie. Amatorom zup do gustu powinna przypaść jesienna zupa z brukselką, a sałatek – sałatka warzywna z dynią, brukselką i burakiem. Brukselka świetnie sprawdzi się w zapiekankach makaronowych – wystarczy ugotować makaron, dodać lekko ugotowaną brukselkę, marchew, podsmażony boczek, zalać sosem na bazie śmietany, posypać startym serem i zapiec całość w piekarniku. Duszona brukselka to także wspaniały dodatek do kurczaka. Wystarczy pokroić go w kostkę i dusić na patelni razem z brukselką, na końcu zagęszczając sos odrobiną mąki i śmietany.