Czy wiesz, ze hamburgera wymyślił w 1904 r. pewien garncarz, który podejmował się gotowania na wystawach garncarskich i prowadził niewielki bar w Teksasie? Pewnego dnia zaproponował swoim gościom kotlet z mielonego mięsa, ułożony na grzance z sałatą i doprawiony musztardą oraz majonezem. Sama nazwa potrawy została wprowadzona do kuchni amerykańskiej przez imigrantów z Hamburga i wywodzi się od befsztyka z siekanej wołowiny. Burgery należą do żywności z grupy fast food, czyli szybko przygotowywanej i serwowanej na poczekaniu.
Wszystkie dodatki do burgera mają ogromny wpływ na jego smak, jednak najważniejszy jest główny składnik – mięso. Najpopularniejszą wkładką mięsną do burgerów jest mielona wołowina, grillowana lub krótko obsmażona na dużym ogniu. Do bułek daje się także soczystą szarpaną wołowinę, pieczoną rybę w panierce, kurczaka lub mielone w wersji wegetariańskiej.
Charakterystyczną cechą prawdziwego burgera jest jego wielopiętrowa konstrukcja. Pomiędzy dwoma połówkami bułki oprócz warstwy mięsa najczęściej znajdują się także liczne dodatki. Na przykład hamburger domowy z chrupiącym boczkiem ma na spodzie grillowanej bułki sos burgerowy, mięso, ser, surówkę z kapusty, upieczony na chrupko boczek oraz plastry warzyw. Wszystkie te składniki wspólnie tworzą kolorowe, niezwykle smaczne danie, wprost idealne na obiad czy szybki lunch. Świetnymi dodatkami do burgerów mogą być też marynowane papryczki jalapeño, sałata, prażona cebulka, świeża papryka, ogórek czy surówka Colesław.
Burgery z dodatkiem ryby to fantastyczna w smaku i znacznie lżejsza alternatywa tradycyjnego hamburgera. Warto przygotować pyszne burgery z łososia z dodatkiem pasty z awokado i limonki. Filet, drobno posiekany z koperkiem, kolendrą i sokiem z limonki doskonale pasuje do wyrazistej pasty awokado i ostrej czerwonej cebuli, tworząc zaskakująco smaczne danie.
Czy istnieją bezmięsne wersje hamburgerów? Oczywiście! Wegeburgery z cieciorki z domowym Colesławem to pyszna i aromatyczna wersja burgera, którą warto podać z porcją świeżo usmażonych klasycznych frytek. Pyszne wegeburgery można także przygotować na bazie kaszy jaglanej, ciecierzycy, kaszy jęczmiennej i gotowanej fasoli. Do burgerów bezmięsnych wkłada się takie same dodatki jak do tych klasycznych. Warto także pamiętać o sosach, które nie tylko nadają potrawie soczystości, lecz także wyjątkowego smaku i aromatu.