Dziś już wiemy, dlaczego nasi przodkowie, kierując się kulinarną intuicją, gotowane i wędzone mięsa oraz buraczki i kiszonki podawali lub przyrządzali z dodatkiem chrzanu. Potrawy z chrzanem nie tylko nabierały wyjątkowego, ostrego smaku, lecz także nie psuły się szybko. Polecamy wypróbowane przepisy na pyszne dania z chrzanem – domowe żurki i żury, pieczone i gotowane mięsa oraz kiełbasy, eleganckie przystawki z wędliną i warzywami, a także doprawiane chrzanem chrupiące surówki, chrzanową pomidorówkę czy smażony filet rybny z dodatkiem czosnku i chrzanu. Najsmaczniejszy jest chrzan jednoroczny, o korzeniach grubości ok. 2,5 cm i większych niż 25 cm, jędrnych, gładkich, bez rozgałęzień i plamek. Niestety, na szczypanie oczu podczas tarcia chrzanu nie ma mocnych – można ewentualnie otworzyć okno oraz założyć maseczkę higieniczną i gogle... ;)
Chrzan nazywany jest naturalnym antybiotykiem.Zawiera fitoncydy działające bakteriobójczo. Może współdziałać z czosnkiem, pobudzając apetyt, który często podczas choroby nie jest za duży. Jego korzeń zawiera także witaminę C, kwas foliowy, potas, magnez, cynk, siarkę.
Liście chrzanu zawierają również właściwości bakteriobójcze, które zapobiegają psuciu się żywności. Można je stosować do marynowania kiszonych ogórków, którym nadadzą nową głębię smaku.