Słodycz czekolady i gorzka kawa to zestaw niemal doskonały. Choć na pierwszy rzut oka znacznie różnią się od siebie, to jednak tworzą świetny duet smakowo-aromatyczny, któremu wprost trudno się oprzeć. Klasyczne amerykańskie brownie to niewysokie ciasto o dość zbitej, lecz jednorodnej strukturze. Uwielbiane jest za to, że rozpływa się w ustach, pozostawiając intensywny smak, spotęgowany dodatkowo gęstą polewą na bazie zimnej mocnej kawy. Innym zaskakująco pysznym deserem jest – znany wielu z dzieciństwa – blok czekoladowy z kawą, wypełniony chrupiącymi kawałkami ciasteczek. Pycha!
Wyśmienitym przysmakiem na leniwe popołudnie jest kremowe ciasto z warstwą budyniową i kawową pianką. Pyszną całość dopełnia delikatnie kakaowy biszkopt oraz duża ilość grubo startej czekolady do dekoracji ciasta. Podobnie wygląda i smakuje ciasto cappuccino, złożone głównie z delikatnie gorzkiego kremu kawowego, delikatnej śmietanki oraz kakaowego spodu.
Jeśli domownicy przepadają za galaretką, na pewno pokochają pyszne kawowe ciasto – cygankę – mieszczące w sobie wszystko to, co powinien mieć fantazyjny deser. Spodnią i wierzchnią warstwę wypieku stanowi puszyste ciasto z kawą, a środek wypełniają maślany krem oraz mocno wiśniowe galaretki. Całość na koniec należy udekorować cienką warstwą kakaowej polewy i odstawić na kilka godzin, żeby wszystkie warstwy równomiernie stężały.
Najbardziej znanym deserem o intensywnie kawowym smaku jest tiramisu – włoski deser przygotowywany bez pieczenia, składający się z warstw kruchych biszkoptów, nasączonych espresso, oraz delikatnego kremu z serka mascarpone. Dobrze schłodzony deser najlepiej smakuje po oprószeniu kakaowym pudrem i z kubkiem gorącej cappuccino lub lungo. Innym pysznym przysmakiem niewymagającym uruchamiania piekarnika jest bogate ciasto z kawą, zachwycające gładką konsystencją i aromatem. Kwintesencją deseru jest słodka masa na bazie serków waniliowych, herbatniki lub biszkopty namoczone w kawie oraz intensywnie czekoladowa polewa, doskonale spajająca swym lekko gorzkim smakiem ukryte pod spodem warstwy.