Mąka żytnia, pozyskiwana z całych ziaren zboża, jest bardzo wartościowa, ponieważ po zmieleniu nie jest przesiewana i pozostają w niej śladowe ilości otrębów oraz zarodków. Jest bogatym źródłem węglowodanów złożonych, dlatego ciasta z mąki żytniej – o niskim indeksie glikemicznym – są szczególnie wskazane dla osób chorych na cukrzycę lub stosujących profilaktycznie dietę antycukrzycową. A jak pokazują zebrane przez nas przepisy, ciasta z mąki żytniej mogą być najróżniejsze!
Słodkie ciasta z mąki żytniej to nie lada przysmaki. Mąka żytnia nadaje się do wypieku wielu rodzajów ciast, więc nie trzeba się ograniczać do konkretnego typu. Można sięgnąć na przykład po ciasto serowo-czekoladowe z wiśniami, dietetyczne ciasto marchewkowe, inspirowany francuskim deserem cytrusowy torcik crème brûlée czy ciasto ze śliwkami. Oprócz ciast możemy upiec także ciasteczka (np. pierniczki z żytniej mąki), a nawet tartę z budyniem i czereśniami!
Mąka żytnia nadaje się także do innych wypieków – może posłużyć do upieczenia domowego chleba lub bułek. Możemy też przygotować racuchy, naleśniki oraz pyszne domowe pizze na bazie ciasta z mąki żytniej. Wybór jest zatem spory i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.