Ciasta z makiem pojawiają się na naszych stołach przez cały rok – w końcu mak nie jest składnikiem sezonowym i możemy go dostać w sklepie bez względu na to, jaka jest pora roku. Aczkolwiek trudno nie zgodzić się z tym, że szczególnym wzięciem ciasta z makiem cieszą się w okresie świąt – czy to Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy. Sam mak jest bardzo delikatny w smaku, trochę orzechowy i słodki, jednak w przypadku ciast z makiem zwykle to dodatki decydują o smakowych walorach wypieku. A jest w czym wybierać, bowiem przepisów na ciasta z makiem znajdziecie sporo i różnią się one między sobą bardziej, niż mogłoby się wydawać.
Współcześnie najpopularniejszym typem ciast z makiem są te, w których przygotowuje się masę makową stanowiącą swego rodzaju nadzienie. Przyrządza się ją ze sparzonego i zmielonego maku (można też użyć gotowej masy makowej kupionej w sklepie) z dodatkiem margaryny, miodu i różnego rodzaju bakalii (rodzynek, orzechów, kandyzowanych owoców). Można wzbogacić ją także przyprawami takimi jak goździki, cynamon czy imbir. Masę wykłada się na ciasto, górę pokrywając posypką lub paskami ciasta. Masa makowa bywa używana także przy innych wypiekach, jak drożdżówki czy rogaliki.
Ciasta z makiem można przygotować również w inny sposób, dodając mak bezpośrednio do masy ciasta. Wtedy całe ciasto nabiera makowego smaku. W przepisach na ciasto z makiem w takiej formie również pojawiają się dodatki – orzechy, rodzynki i inne bakalie. Może być samodzielnym ciastem, może też pojawiać się jako jedna z warstw w torcie czy innych bardziej złożonych wypiekach.
Jeszcze innym rodzajem ciast z makiem są te, w których mak łączy się z masą serową. To interesujące połączenie makowca z sernikiem pozwala osiągnąć świetne efekty smakowe, ale też wizualne, bo ciasta z makiem i serem bardzo ładnie się prezentują.