Ciasta z olejem są nieco bardziej spoiste i mniej puszyste niż ciasta na bazie masła czy margaryny, ale za to lepiej nadają się do wypieku rozmaitych muffinek czy tzw. ciężkich, wilgotnych ciast. Z olejem upieczemy też rolady potrzebne do sporządzenia efektownego tortu z bananem i galaretką, przyrządzimy budyniowy placek z truskawkami, słodką piankę rabarbarową na kruchym spodzie czy smakowite domowe kokoski. Zachęcamy do zapoznania się z przepisami na ciasta z olejem i wypróbowania tej nieco innej metody pieczenia, której efekty mogą cię zaskoczyć.
Olej możemy wykorzystać przy przygotowywaniu wielu słodkich ciast. Sprawdzi się między innymi przy biszkoptach. Biszkopt często pieczony jest z myślą o przygotowaniu tortu, przekładaniu kremami i różnymi masami. Biszkopt z olejem staje się bardziej zwarty, dzięki czemu łatwiej go pokroić – wystarczy wtedy upiec jedno ciasto, a następnie przekroić je poziomo, otrzymując kilka warstw, które oddzielić można kremami. Inne słodkie ciasta zawierające w składzie olej to na przykład ciasta marchewkowe lub szarlotki.
Tradycyjne ciasta z olejem to niejedyny sposób zastosowania tej formy tłuszczu przy sporządzaniu ciast. Istnieją bowiem ciasta, które w składzie nie zawierają oleju, natomiast są w nim smażone. To przede wszystkim ciasta naleśnikowe, które służą do przygotowywania naleśników, ale także smażenia różnych dań w cieście naleśnikowym, na przykład ryb. Podobnie w głębokim oleju smaży się różnego rodzaju ciastka z nadzieniem, pączki, faworki i słodkie paluchy. Wreszcie tempura, czyli ciasto służące do pokrywania warzyw i innych produktów (jak krewetki), wywodzące się z kuchni orientalnej, także wymaga smażenia w oleju.