Aromatyczny fenkuł, czyli koper włoski, należy do rodziny selerowatych. Jego nasiona mają wszechstronne zastosowanie: można posypywać nimi pieczywo, przyprawiać zupy i sosy lub zaparzać z nich herbatkę (świetną dla mam karmiących oraz dla niemowląt na kolki). Piękne, pierzaste liście wykorzystuje się do dekoracji dań, a także dodaje do potraw z ryb i mieszanek ziołowo-przyprawowych. Najsmaczniejsza i najbardziej wartościowa jest jednak biała „cebula” fenkuła, czyli... ogonki liści - mięsiste, mocno spłaszczone, tworzące bulwiaste zgrubienie tuż nad ziemią. Bulwy fenkuła można jeść na surowo w warzywnych sałatkach, a także grillować, gotować, dusić i zapiekać.
Jak kupować fenkuły? Wybierajmy okazy o twardej, jasnej bulwie, sztywnych ogonkach i jędrnych listkach. Najlepsze są świeże, młode fenkuły, które nie wypuściły jeszcze pączków kwiatowych. Mają delikatny, lukrecjowy posmak i intensywny aromat anyżu, który znika, gdy przyrządzimy warzywo na ciepło. A jest wiele pysznych, oryginalnych dań, które można zrobić z fenkuła. Pokrojone w plastry bulwy fenkuła można zgrillować i dodawać do rolad, zapiekanek i kanapek; pocięty w paski fenkuł świetnie smakuje w kompozycji świeżych warzyw z gęstym dipem lub hummusem, a pokrojony w kosteczkę – nadaje się do sałatek w kompozycjach z buraczkami, z jabłkami, z zieloną sałatą czy też z figami i pomarańczą. Bulwy fenkuła można także dusić np. z dodatkiem cebuli, pomidorów i oliwek, z czosnkiem i skórką cytrynową lub w sosie sojowym z pieczarkami. Równie smaczne są fenkuły zapiekane - na sposób toskański pod beszamelem lub z szynką i żółtym serem. A kto ma sokowirówkę, może zrobić pyszną witaminową bombę: sok z jabłek i fenkuła.
50 kcal/100 g
Fenkuł jest warzywem bogatym w witaminę C oraz przeciwutleniacze neutralizujące wolne rodniki i zmniejszające ryzyko zachorowania na nowotwór. Warto go spożywać ze względu na potas, obniżający ciśnienie tętnicze, oraz błonnik – poprawiający perystaltykę jelit.
Olejki eteryczne fenkułu są polecane osobom ze wzdęciami i zaparciami, a krople i herbatki działają na niemowlęce kolki. Z kolei syrop z kopru włoskiego pomaga w leczeniu kaszlu suchego i mokrego.