Oryginalna grecka feta powstaje z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego i koziego. Ser leżakuje następnie przez 2 miesiące w zalewie, dzięki czemu pozostaje miękki i wilgotny oraz zyskuje charakterystyczny, słony smak. Tradycyjnie używany był między innymi do przygotowywania greckiej sałatki, którą w Grecji nazywa się sałatką wiejską. W przeciwieństwie do popularnych w Polsce i innych krajach Europy wersji na sałatkę grecką, w której feta najczęściej krojona jest w kostkę, oryginalna receptura zakładała położenie grubego plastra fety na każdej porcji sałatki. Jednakże stosowanie fety w kostkach pozwala serwować sałatkę grecką w większym naczyniu (misce), bez konieczności podawania go od razu w porcjach.
Ser feta ma różne zastosowania w kuchni. Nadaje się świetnie do sałatek – nie tylko do przywołanej sałatki greckiej. Ta sałatkowa popularność fety bierze się między innymi z tego, że jest składnikiem miękkim i dobrze komponuje się ze świeżymi, chrupiącymi warzywami, takimi jak ogórki, cukinia czy sałata lodowa. Ze względu na pokrewieństwo kulturowe feta w sałatkach bywa często zestawiana z oliwkami. Warto jednak dobierać składniki kontrastowe, i tak na przykład znakomicie spisuje się połączenie słonej fety ze słodkimi truskawkami albo z łagodnymi brokułami.
Poza sałatkami feta występuje często w farszach. Faszerować fetą możemy na przykład pierogi – zarówno w tradycyjnej, gotowanej wersji, jak i pierogi pieczone. W takim farszu sprawdzi się szczególnie połączenie fety ze szpinakiem. Oprócz pierogów fetą faszerować możemy także naleśniki i inne potrawy, na przykład zapiekane warzywa. Świetnie pasować będzie feta do farszu w zapiekanych pomidorach, ale też ziemniakach czy innych pieczonych warzywach.
Ser feta może być też zapiekany. Rozpuszcza się dopiero w wysokich temperaturach, ale jest chętnie stosowanym składnikiem wytrawnych tart i zapiekanek.