Czy wiecie, że figi stanowiły w starożytnej Grecji podstawę diety atletów, przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich? Są pysznym i uniwersalnym dodatkiem, bo można łączyć je niemal ze wszystkim: z innymi owocami, serami, mięsem, lodami czy ciastem. Dania z figą to nie tylko przysłowiowa „figa z makiem” (a raczej mak z figami), lecz także cały wachlarz różnorodnych pomysłów: od porannej owsianki ze smakowitymi dodatkami, przez sałatki, dania obiadowe (np. pieczone mięsa), aż po figowe ciasta i desery. Wśród przepisów na potrawy z figą znajdziemy także świąteczne specjały z suszonymi figami (paschę, wigilijną moczkę, kompot z suszu, makowiec), nalewkę oraz przepyszne kompozycje świeżych fig z różnymi serami (fetą, pleśniowym) i owocami.
249 kcal/100 g – suszone, 74 kcal/100 g – surowe
Figi zawierają duże ilości potasu, wapnia, mniejsze magnezu i żelaza. Figi dostarczają także błonnika, pobudzającego pracę jelit i zapobiegającego chorobom jelita grubego. Dzięki dużej zawartości potasu figi korzystnie wpływają na układ krążenia. Warto jeść suszone figi w okresie wytężonego wysiłku umysłowego – dzięki magnezowi pomogą w utrzymaniu koncentracji, poprawie pamięci i zredukowaniu poziomu stresu.
Często spotykany na figach biały nalot świadczy o dojrzałości i soczystości owocu – biały nalot to cukier, dlatego figi nie są polecane cukrzykom.