Nori to jadalne wodorosty spreparowane i sprasowane do niewielkich, bardzo cienkich arkuszy. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje nori – prażone na sucho (yaki nori), przyprawione i mokre (tsukadani nori) oraz suche z przyprawami (ajitsuke nori). Wszystkie są popularnym składnikiem kuchni japońskiej, lecz najczęściej kojarzone są z sushi – niewielkimi rolkami wypełnionymi ryżem, warzywami i mięsem (najczęściej surową lub wędzoną rybą). Płaty nori wykorzystuje się przede wszystkim do zawijania pokrojonych w paski składników oraz specjalnej odmiany ryżu do kilkunastocentymetrowych rolek, krojonych następnie na kilka mniejszych części. Z arkuszy nori przygotowuje się także temaki, czyli rodzaj sakiewek napełnionych charakterystycznymi dla sushi składnikami.
Pocięte w paski arkusze nori są częstym dodatkiem do zupy miso, będącej połączeniem delikatnego bulionu oraz pasty miso, powstałej ze sfermentowanej soi i nadającej całej potrawie charakterystycznego smaku. Zgodnie z japońską tradycją do miso dodaje się składniki związane z określonymi porami roku lub zestawione tak, by część pływała po powierzchni, a reszta opadała na dno. Dlatego też w zupie oprócz wodorostów można także znaleźć grzyby, cebulę, ryby, krewetki czy poszatkowaną rzodkiew. Nori jest również popularnym dodatkiem do wyjątkowej zupy ramen, także przyrządzanej na bazie bulionu, lecz z dodatkiem bardzo aromatycznych przypraw takich jak sos rybny, gwiazdki anyżu, goździki oraz imbir.
To danie prezentuje się obłędnie i niezwykle elegancko, choć jego przygotowanie jest bardzo proste i nie wymaga większego doświadczenia w kuchni. Podłużne kawałki łososia wystarczy lekko posolić i szczelnie owinąć arkuszem nori, a następnie obsmażyć z każdej strony na dobrze rozgrzanej oliwie. Gotowego łososia należy pokroić na średniej grubości plastry i podawać z ryżem oraz sałatką z rzodkwi. W podobny sposób można przyrządzić nieduże filety drobiowe, zamarynowane wcześniej w sosie teriyaki i z dodatkiem posiekanych orzeszków arachidowych.