Troszkę groszku przyda się w rozmaitych daniach – sałatkach, galaretach, zupach, warzywnych pastach czy pasztetach, bo zielony groszek to smaczny i dekoracyjny składnik wielu dań. Jest niskokaloryczny (75 kcal/100g), lekkostrawny i pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego - podaje się go nawet w zupkach lub w postaci puree małym dzieciom.
Nie powinny jadać go jedynie osoby cierpiące na kamicę nerkową oraz dnę moczanową. Pozostali mogą do woli zajadać się pysznymi potrawami z groszkiem: kremowymi lub rosołowymi zupami, rozmaitymi wersjami risotta, groszkowymi makaronami oraz sałatkami, zapiekankami, pieczeniami i gulaszami z groszkiem. Do naszych domowych przysmaków możemy wykorzystać zarówno świeży groch cukrowy (można go jadać w całości, ze strąkami, na surowo lub ugotowany np. z zupie), jak i tzw. groch łuskowy, czyli popularny groszek zielony w postaci świeżej, mrożonej lub konserwowej (z puszki).
Zielony groszek zawiera m.in. potas, magnez, cynk oraz witaminy: B1, witaminę C, kwas foliowy i prowitaminę A - betakaroten. To również źródło żelaza, które zapobiega anemii, natomiast witamina C (34 mg/100 g) zwiększa jego wchłanianie się. Groszek zawiera także cenny błonnik (6 g w 100 g), który stymuluje pracę jelit. i zwiększa uczucie sytości, dlatego warto go wprowadzać do diet odchudzających (jest niskokaloryczny).
Grzegorz Mendel wykorzystywał groszek do przeprowadzenia badań genetycznych. Naukowiec rozważał dziedziczenie zmiennych cech na podstawie kwiatów groszku.