Grochówka należy do najbardziej popularnych polskich domowych zup. Wywar często gotowany jest na wędzonym mięsie, kiełbasie czy boczku, dzięki czemu zyskuje charakterystyczny wędzony smak, ale popularnymi składnikami bulionu na grochówkę są też żeberka czy karkówka. Oprócz tego dodaje się włoszczyznę i oczywiście groch. Ten warto namoczyć dzień (czy noc) wcześniej, ponieważ jest bardzo twardy i lepiej w ten sposób go rozmiękczyć, by gotował się szybciej. Poza tym, chcąc otrzymać gęstą grochówkę, można dodać do niej zasmażkę z mąki. Przepisów na tę zupę jest sporo i różnią się w szczegółach doboru składników czy przypraw, jednak wszystkie dają wspaniały efekt.
Tradycyjna zupa grochowa – na wędzonce, z dodatkiem ziemniaków, czosnkiem i majerankiem – czy niebanalna grochowa z soczewicą, przyprawiana curry i sosem sojowym? Trudny wybór, tym bardziej że grochówka z parmezanem i grzaneczkami czosnkowymi też kusi podniebienie, a ślinka cieknie na myśl o zupie grochowej z chrupiącym, podsmażanym boczkiem wędzonym i pachnącą natką pietruszki… Z kolei miłośnikom klasycznych zup może przypaść najbardziej do gustu wersja tej zupy z kapustą kiszoną, golonką i selerem.
Niezależnie od tego, czy w kuchni kierujesz się tradycją, czy lubisz kulinarne eksperymenty, pożywna, gęsta i rozgrzewająca grochówka z kiełbasą śląską, boczkiem czy golonką jest daniem, które przygotujesz szybko, z łatwością, a możliwość ugotowania większej ilości porcji sprawi, że zaserwować będziesz mógł ją sporej grupie gości… albo zamrozić dodatkowe porcje grochówki, by odgrzać je w dowolnym momencie.
Zapoznaj się z naszymi przepisami na grochówkę: z mieszanką warzywną, z soczewicą i podwójną porcją mięsa (kiełbasą śląską i boczkiem wędzonym!), karkówką i podsmażoną cebulką lub rozgrzewającym imbirem. Smacznie brzmi też kremowa grochówka – z ziemniaczanym puree!