Piersi indyka są dość duże, dlatego wykrojone z nich plastry doskonale nadają się do przygotowania rolad z przeróżnym farszem. Gdy rozbity filet nadziejemy pokrojonym w kostkę wędzonym boczkiem oraz drobno posiekanym koperkiem, otrzymamy soczyste i wykwintne danie. Roladki wystarczy obsmażyć na dużym ogniu, by soki pozostały w środku, a następnie dusić do miękkości. Pyszne i niezwykle aromatyczne sztuki mięsa serwujemy polane sosem pieczeniowym i z dodatkiem surówek, młodych ziemniaczków lub niewielkiej porcji ryżu. Dzięki delikatnemu smakowi, pierś indyczą można faszerować również innymi produktami. Doskonale smakują rolady z grzybami leśnymi, szynką i żółtym serem, warzywne albo z suszonymi owocami.
Golonki indycze przygotowuje się w podobny sposób jak udka z kurczaka, z tym że czas pieczenia i duszenia jest nieco dłuższy. Miłośnicy dań z charakterem na pewno docenią golonki duszone po obsmażeniu w aromatycznym bulionie z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego i wytrawnego wina. Dzięki dodaniu koncentratu pomidorowego powstaje doskonały sos, którym można polać nie tylko sztukę mięsa, lecz także porcję ryżu czy purée ziemniaczanego.
Jeśli mamy gliniany garnek rzymski, warto przygotować w nim obsmażone wcześniej golonki z dodatkiem grubo pokrojonych warzyw (ziemniaki, marchew, seler, pietruszka, papryka, cebula). Pod wpływem wysokiej temperatury namoczony wcześniej garnek rzymski oddaje swoją wilgoć znajdującej się w środku potrawie, sprawiając, że jest ona soczysta, pełna smaku i wyjątkowo aromatyczna.
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego węgierskiego dania jest gulasz z indyka. Mięso to zawiera dużo białka a mało tłuszczu, dzięki czemu świetnie się sprawdza jako składnik diety osób dbających o linię. Pokrojone w kostkę filety, kolorowe papryki, cebula, chili… po podsmażeniu a następnie krótkim duszeniu i zagęszczeniu, tworzą danie idealne na rozgrzewający i sycący obiad. Gulasz doskonale smakuje z makaronem, ryżem, chrupiącym pieczywem lub porcją ulubionej kaszy.