Jalapeno zaliczane jest do grupy powszechnie znanych papryczek chili. Wyróżnia się niewielkimi, dość krótkimi owocami, mającymi najczęściej zielony kolor. Jej nazwa pochodzi od meksykańskiego miasta Xalapa, gdzie rozpoczęto jej uprawę na szerszą skalę. Obecnie jalapeno uprawiane jest przede wszystkim w Meksyku, w stanach Veracruz i Chihuahua, oraz w południowych regionach Stanów Zjednoczonych.
Ostrość tej niepozornej papryczki zależna jest głównie od klimatu, w którym jest uprawiana, a także od sposobu jej przyrządzania. Z jalapeno powstaje chipotle – pasta z wędzonych dojrzałych owoców, nadająca potrawom charakterystycznego ostro-dymnego smaku z delikatnie kwaskową nutą. Zarówno świeże, jak i marynowane papryczki są niezwykle popularnym dodatkiem w kuchni meksykańskiej, szeroko stosowanym do przyprawienia sals, zup, serów, sałatek, marynat oraz wszelkiego rodzaju mięs.
Papryczki w zalewie octowej są doskonałym dodatkiem do kanapek, burgerów, sałatek, sosów, a nawet zapiekanek mięsno-warzywnych. Jeśli więc przepadasz za ostrymi smakami, przygotuj niewielkie słoiczki z marynowanymi jalapeno oraz innymi odmianami papryczek chili. Pokrojone w grube plastry warzywa ułóż dość ciasno w słoikach i dodaj klasycznej zalewy octowej zagotowanej z cukrem, octem i przyprawami (gorczyca, sól, ziele angielskie cebula, czosnek, laur, pieprz). Po zapasteryzowaniu słoiczki z papryczkami przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.
Chociaż te pikantne papryczki najczęściej są dodatkiem do różnych potraw, z samych jalapeno przygotowuje się także pyszne przekąski. Po usunięciu nasion można je nadziać miękką mozzarellą, obtoczyć w panierce i usmażyć na oleju, aż będą rumiane i chrupiące. Przekrojone na pół papryczki doskonale smakują po nafaszerowaniu boczkiem, cebulką i żółtym serem. Warzywa zapiekamy przez kilka minut, a następnie podajemy na ciepło, oprószone drobno siekanym szczypiorkiem. Smacznego!