Aromatyczne, drobiowe lub wieprzowe kabanosy da się wykorzystać w kuchni na wiele ciekawych sposobów. Do nadziania pikantnych pierożków, do zapiekanek i warzyw z patelni, jajecznicy, koreczków, kanapek, a nawet do nie-tradycyjnego schabowego. Do gołąbków, ziemniaczanej babki, domowej pizzy, fasolki po bretońsku albo żurku, zupy grzybowej czy bigosu. Pomysłów na potrawy z kabanosem zebraliśmy dla Was całe mnóstwo – tylko wybierać i próbować!
ok. 300-500 kcal/100 g (w zależności od produktu)
Wartości odżywcze kabanosów są zależne od producentów poszczególnych produktów. Ilość tłuszczów w 100 g kabanosa może wahać się od 30 do 50%, białka – od 20 do 30 %, a węglowodanów – do kilku %. Przy kupnie kabanosów należy zwracać uwagę na skład, np. zawartość mięsa. Producenci z reguły podają ilość mięsa, jaka została użyta do przygotowania 100 g gotowego produktu. Warto również prześledzić ilość dodatków. Kabanosy wysokiej jakości są kruche, a przy ich łamaniu słychać charakterystyczny dźwięk.
Nazwa kabanosów pochodzi od wiedeńskiego słowa „kaban”, oznaczającego wieprza, którego tuczono ziemniakami, aby uzyskać z niego dobre mięso.