Liście czerwonej kapusty są dość twarde i choć można jadać je na surowo, smaczniejsze są po sparzeniu wrzątkiem lub krótkim gotowaniu. Dania z czerwonej kapusty to nie tylko cała gama popularnych sałatek do drugiego dania (z jabłkami i ananasem, z cebulą, z rodzynkami, z papryką, oliwkami czy kukurydzą), lecz także pyszne kapusty zasmażane oraz kompozycje jednogarnkowe z czerwoną kapustą i mięsem lub fantazyjne zestawy warzyw na ciepło. Przygotowując potrawy z czerwonej kapusty warto pamiętać, że – jak wszystkie warzywa kapustne – wymaga duszenia lub gotowania bez przykrycia, co pozwala pozbyć się gorzkich i niemiło pachnących olejków eterycznych.
31 kcal/100 g
Kapusta czerwona ma takie same właściwości jak kapusta biała Swój kolor zawdzięcza zawartości antocyjanów - przeciwutleniaczy korzystnych dla organizmu człowieka, chroniących przed działaniem wolnych rodników i wzmacniających naczynia krwionośne. Pozytywne właściwości ma sok z czerwonej kapusty, który posiada właściwości gojące i zabliźniające.
Warzywa kapustne zawierają tzw. substancje wolotwórcze – goitrynę i progoitrynę, które utrudniają przyswajanie jodu z posiłków, dlatego nie są wskazane dla osób zmagających się z chorobami tarczycy.